Zihinleri özgür bırak

Yazar Süreyyya Evren ve Stephan Kurr'un küratörlüğünde gerçekleştirilen 'Zihnini Kilitle' projesi İstanbul'la Berlin arasında 'zihinlerarası' köprü kuruyor. Artık ne kişisel, ne de toplumsal hiçbir özgürlüğe...

BERLİN - Yazar Süreyyya Evren ve Stephan Kurr'un küratörlüğünde gerçekleştirilen 'Zihnini Kilitle' projesi İstanbul'la Berlin arasında 'zihinlerarası' köprü kuruyor. Artık ne kişisel, ne de toplumsal hiçbir özgürlüğe yardımcı olmadığını düşündükleri popüler slogan 'Zihnini özgürleştir'i tersine çeviren Evren ve Kurr, proje için sokakla doğrudan ilişkili iki mekân seçti: Berlin'in Kreuzberg semtindeki 'sox36' vitrini ve Asmalımescit Şeyhbender Sokak'taki Apartman.
Projenin Berlin ayağında ilk olarak şair Mustafa Erdem Özler'in 'Teslim Ol' başlıklı ses enstelasyonu sergilendi. sox36'nın vitrinini Almanya'nın eski tarihli sıradan günlük gazete kâğıtlarıyla kaplayan Özler, düzenlemeyi mekânda yeni bir dükkân açılacakmış izlenimi yaratacak şekilde yapmış. Ayrıca gizli bir hoparlörden sürekli olarak 'Teslim ol'un Almancası 'Aufgabe' sesi yükselmiş.
12 Eylül'e kadar Özler'in enstelasyonuna ev sahipliği yapan sox36, 15 Eylül-15 Ekim arasında ise Borga Kantürk, Ahmet Öğüt ve 'el yazması Radikal'e imza atan Serkan Özkaya'nın ortak çalışmasını ağırlayacak. sox36 vitrini bu kez 'pahalı mağaza' Hermes'in paketleme kağıtlarıyla kaplanacak. Kantürk, Öğüt ve Özkaya, İstanbul'da serigrafi yoluyla ürettikleri paketleme kâğıtlarıyla, mekânda lüks bir dükkân açılacakmış havası yaratmayı amaçlıyor.
Serginin İstanbul ayağında ise Susanne Bosch'un 'Hiçbir Yere Gidememek' başlıklı çalışması 29 Eylül-10 Ekim 2004 tarihleri arasında Apartman Projesi'nde her gün saat 20.00'de 10 dakika gölge oyunu olarak gerçekleştirilecek. Apartman Projesi daha sonra da Mari Brellochs'un 'Gülümseme Ofisi', Jn. Ulrick Desert'in 'Metamorphoses Sublimes', Maria Linares'in 'I Ching Consulting' başlıklı çalışmalarını ağırlayacak.
Evren ve Kurr, İstanbul ayağı 17 Kasım'da sona erecek 'Zihnini Kilitle' projesiyle ilgili olarak "Popüler slogan 'Zihnini özgürleştir'in tek yaptığı, bizi daha da çaresiz ve bağlantısız bırakmak. Bu bağlantısızlık yeni mesafeler yaratıyor, önyargıları büyütüyor ve kendini aşma kapasitesini azaltıyor. 'Zihnini kilitle' ise bir slogan dahi değildir, sadece bir öteki-oluş yoludur. Zihnini düğümlerde ve karşılaşmalarda kilitleyerek şebeke içinde geçici bir oluş. Özgür bir yüksek zihin ideali değil, ama yolda olan kilitlenmiş bir zihin..." diyor. Bilgi için internet adresi: www.sox36.de
(Kültür Sanat)