Zor günler, geldiği gibi gider...

Zor günler, geldiği gibi gider...
Zor günler, geldiği gibi gider...

Aylin Aslım

Müzisyenleri ve müzikseverler dün az rastlanır bir dayanışma örneği gösterdi. 'Van İçin Rock' konserine binlerce kişi katıldı. Bir o kadarı dışarıdan destek verdi
Haber: ELİF EKİNCİ - elif.ekinci@radikal.com.tr / Arşivi

Van’da geçen hafta meydana gelen depremin ardından, Türkiye ’nin ünlü rock müzisyenleri ve konser organizatörleri, “En iyi yaptığımız şeyi, müziği arkamıza alarak Van’a destek olacağız” diyerek bir araya gelip ‘Van İçin Rock’ı düzenlemeye koyulmuştu. Çok kısa bir zaman diliminde kolları sıvayıp organizasyona giriştiler ve nihayet dün bu büyük organizasyonun altından başarıyla kalktılar.
Maçka Küçükçiftlik Park’ta, Hayko Cepkin’in açılışını yaptığı konserin ilk yarısında; sırasıyla, Model, Marsis, Barlas, Dilemma, Aydilge, Cem Köksal, Demirhan Baylan, Ayşe Saran, Direc-t, Çilekeş, Mabel Matiz, Foma, Can Bonomo, Tnk, Gece Yolcuları, Multitap ve Gece sahnedeydi. Sanatçılar, ikişer şarkı söyleyip gelenlere teşekkür ettiler ve konuklara kısa ama anlamlı mesajlarını ilettiler. Tüm konuşmaların ana teması aynıydı: “İyi ki buradasınız, teşekkürler!”
Biletix’in sattığı 12 bin 500 biletin hepsi ilk üç günde tükenmişti zaten. Bunun yanı sıra,alan içinde kurulan yiyecek içecek standlarının gelirinin de tamamı Kızılay’a bağışlandı. Alan da ayrıca fotoğrafçı Mehmet Turgut, “Van için Mehmet Turgut’a fotoğraf çektir” sloganıyla, 40 TL karşılığında, insanların portre fotoğraflarını çekti. Dream TV ve Joy Türk’te canlı yayın boyunca yer alan reklam gelirlerinin de Kızılay’a bağışlandı 600’e yakın gönüllünün çalıştığı konser alanı neredeyse tamamen doluydu. Hava soğuktu, ama bir amaç için orada olmanın verdiği sorumlulukla bundan şikayet eden kimse yoktu. Şişli Belediyesi aracılığıyla yardımların toplanması için kurulan standta, getirilen yardım malzemelerini ayrıştırıp kolileyen gönüllülerin, sahnedeki isimlerin söylediği şarkılara dans ederek eşlik etmelerini görseydiniz ne demek istediğimizi anlardınız. 

Okulun ilk tuğlaları
Aylin Aslım, “Zor günler, bir gün mutlaka geldiği gibi gider” diye başlayan şarkısı ‘Benim Hala Umudum Var’la çıktı sahneye ve “ Bugün sadece Van’a yardım etmiyoruz, aynı zamanda ırkçılığa, ayrımcılığa kardeşlikle cevap veriyoruz” dedi. Ardından sahneye çıkan Feridun Düzağaç ta, alandakilerin Cumhuriyet bayramını kutladı ve “Bir sonraki depremden sonra, deprem doğuda da olsa üzüldük diyecek kara zihniyet bir kez daha olmayacak artık” diyerek Van depreminden sonra yapılan ırkçı yorumlara tepkisini gösterdi. Düzağaç, alandan büyük alkış topladı. 

‘En güzel yanıtsınız’
Konser aralarında sahneye çıkıp konuşan Metin Uca ise, alandaki 9 bin kişiye ithafen, “Tam bir hafta önce depremin vahametini anlamaya çalışıyorduk, her şey yıkıldı, binalar yıkıldı, tek ayakta kalan şeyimiz vardı o da zor durumda beraber olma gücümüzdü. Gençler, öylesine güçlüsünüz ki, gençler hiçbir şeye inanmıyor diyenlere en güzel yanıtsınız.” şeklinde konuştu. Uca ayrıca, “Rock yaz 2868’e gönder Kızılay’a 5 TL bağışla” anonsları sayesinde toplanan bağışın 400 bin lirayı aştığını belirtip “Siz şu anda Erciş’te yapılacak bir okulun tuğlalarını tek tek üst üste koyuyorsunuz” dedi.
Yazının yayın saati yaklaşırken, organizasyon sorumlularından, Redd grubundan Güneş Duru sahneye çıktı ve herkese teşekkür etti. Sahneye Haluk Levent beklenirken, hoparlörlerden yükselen sesiyle Chris Martin “We live in a beautiful world/ Güzel bir dünyada yaşıyoruz” diyordu.

Kimler sahne aldı
‘Van İçin Rock’ konserinde şu isimler sahne aldı: Hayko Cepkin , Model, Marsis, Barlas, Dilemma, Aydilge, Cem Köksal, Demirhan Baylan, Ayşe Saran, Direct, Çilekeş, Mabel Matiz, Foma , Can Bonomo, Tnk, Gece Yolcuları, Multitap, Gece, Aylin Aslım, Feridun Düzağaç, Ete Kurttekin, Öztürk, 4x4, Demir Demirkan, Emre Aydın, Melis Danışmend, Aslı, Haluk Levent, Malt, Pamela, Gripin, Duman, Özge Fışkın, Yüksek Sadakat, Moğollar, Kurban, Redd, Mor ve Ötesi, Ogün Sanlısoy, Şebnem Ferah.