Zorlu'da Holokost anma konseri

Zorlu'da Holokost anma konseri
Zorlu'da Holokost anma konseri

Piyanist Renan Koen, gecede soprano olarak da sahneye çıkacak.

II. Dünya Savaşı sürecinde toplama kampında öldürülen besteciler, 13 Nisan Pazartesi günü Zorlu PSM'de düzenlenecek 'Uykudan Önce' başlıklı Holokost'u anma konserinde kendi eserleriyle anılacak. Müzik tarihçisi Gottfried Wagner'in onur konuğu olacağı gecede tanıklar da toplama kamplarını anlatacak.

Şişli Belediyesi, 500. Yıl Vakfı ve Anadolu Kültür , 13 Nisan’da Zorlu PSM’de anlamlı bir “Holokost’u Anma Konseri”ne imza atıyor. Saat 20.30’da Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde gerçekleşecek özel gecenin onur konuğu müzik tarihçisi Gottfried Wagner olacak.

Piyanist/besteci Renan Koen ile Dr. Gottfried Wagner’in besteciler ve kamplardaki yaşam üzerine birlikte oluşturdukları metinler doğrultusunda kurgulanan gecede piyano ve koro eserleri yer alıyor. Renan Koen’in piyano eserlerini yorumlayacağı konserde, şef Erdem Nusret Karakaş yönetimindeki Nâzım Hikmet Akademi Korosu, koro eserleriyle sahnede yer alacak. II. Dünya Savaşı’nda Auschwitz Toplama Kampı’nda hayatını kaybeden besteciler Pavel Haas, Viktor Ullmann, Gideon Klein ve Zikmund Schul’un bestelerini yorumlayacak.

Toplama kampından yükselen notalar
Savaş süresince Terezin Toplama Kampı’na alınmış, daha sonra Auschwitz Toplama Kampı’na gönderilerek öldürülmüş besteciler, Terezin kampında yaşadıkları sürece eserler üretmeye devam etmiş. Pavel Haas, Viktor Ullmann, Gideon Klein ve Zikmund Schul’un kampta besteledikleri piyano ve koro eserlerini, piyanist Renan Koen ve şef Erdem Nusret Karakaş yönetimindeki Nâzım Hikmet Akademi Korosu seslendirecek. Gecenin solistleri ise Renan Koen (soprano), Burak Kul (bariton) olacak.

Tanıklar kampları anlatacak

Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’nün hoşgeldiniz konuşmasının ardından onur konuğu Dr. Gottfried Wagner’in açılış konuşmasıyla başlayacak gecede ayrıca aynı dönem boyunca kamplarda yaşamış ve öldürülmüş insanların belgeleri, video röportajları ve Yahudi olmayan Hollandalı bir direnişçinin hikayesini kapsayan video röportaj yayınlanacak.