Zorunlu göçün trajik hikâyesi

Türkiye'nin Doğu'su (ve Güneydoğu'su) şu sıralar 'Yeşilçam' gibi.
Haber: SIDDIK SÖYLER / Arşivi

DOĞUBEYAZIT - Türkiye'nin Doğu'su (ve Güneydoğu'su) şu sıralar 'Yeşilçam' gibi. Semir Arslanyürek Antakya'da, Osman Sınav Diyarbakır'da, Barış Pirhasan Malatya'da yeni filmlerini çekedursun Gani Rüzgar Şavata da ilk uzun metrajlı filmi 'Dava'nın çekimlerine Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinde başlandı. Terör ve törelerin anlatıldığı filmde yaklaşık 10 bin figüranın görev alacağını belirten, aynı zamanda filmin başrolünde yer alan Şavata "Bölge insanının dramını anlatan filmin beğenileceğini umuyorum" dedi.
Bölgede yaşanan gerçek bir hikâyeden yola çıkılarak sinemaya aktarılan filmin çekimleri için temmuz ayı başında Doğubeyazıt'a gelen 60 kişilik ekip, hummalı bir çalışmaya başladı. Levent İnanır, Neslihan Acar, Aysun Güven, Sermin Karaali, Kazım Kartal, Levent Çakır, Güler Işık, Vedat Baran ve Şehnaz Dilan'ın rol aldığı filmin çekimlerinin yaklaşık bir ay süreceğini belirten yönetmen, filmde Doğubeyazıt'ın tarihi zenginliklerinin de ön plana çıkarılacağını vurguladı.
Başrolünde yer aldığı 'Sınır' adlı filmden tanıdığımız Şavata, "Filmde töre ve terör yüzünden yaşadığı toprakları terk etmek zorunda kalanların hikâyesi anlatılacak. Kalabalık bir oyuncu kadrosu ile çekeceğimiz 'Dava' için yaklaşık bir ay boyunca Doğubeyazıt'ta olacağız. Bu filmle Türk sinemasına değerli bir yapıt kazandıracağımıza eminim" diye konuştu.
Bu arada daha ilk günden filmin başrol oyuncularından Levent İnanır, Muradiye Şelalesi'nde yapılan çekimler sırasında hastanelik oldu. Filmde kötülüklerden arınmanın mekânı olan Muradiye Şelalasi'ne giren İnanır, çekimler uzayınca yaklaşık 40 dakika suda kaldı. Gece saat 02.00'de yapılan çekimlerde rahatsızlanan İnanır, Doğubeyazıt Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Hastanede serum tedavisi gören İnanır'a soğuk algınlığı teşhisi kondu. Bir süre dinlenen İnanır çekimlere yeniden katıldı.