Zühal Yorgancıoğlu'ndan 60 yılın eserleri

Zühal Yorgancıoğlu'ndan 60 yılın eserleri
Zühal Yorgancıoğlu'ndan 60 yılın eserleri
Türkiye'nin ilk fahri kültür elçisi ve markalaşmış ilk moda tasarımcısı Zühal Yorgancıoğlu, 60 yılı kapsayan çalışmalarından oluşan sergiyi Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde açtı.


Nilüfer KANDIRMIŞ/BODRUM (Muğla), (DHA)

Ünlü isimlerin de açılışına katıldığı sergide, Yorgancıoğlu’nun Türk motiflerine ve sanatına yer vererek hazırladığı kıyafetler ve çizimleri yer aldı. Yorgancıoğlu, 60 yıllık çalışmanın kolay olmadığını belirterek, “Geceli gündüzlü çalışmanın sonunda bu eserler ortaya çıktı. Başarı olmamın en önemli nedeni tasarımcı olmam, dizayn çizmemdir. Dizayner olmasaydım terzi olurdum” dedi.

Uluslararası çok sayıda organizasyona imza atarak sayısız ödül kazanan ve moda tasarımları ile dünyaya Türk sanat ve kültüründen söz ettiren Zühal Yorgancıoğlu, çalışma hayatına başlayışının 60'ıncı yıldönümü nedeniyle Bodrum’da retrospektif bir sergi açtı. Küratörlüğü ve kurulumu sanatçının oğlu Yüksek Mimar Faruk Yorgancıoğlu ve kızı İç Mimar Müberra Yorgancıoğlu Soyer tarafından yapılan ‘Doğu’nun Gizemi, Batı’nın Rüyası’ adlı sergi, Dibeklihan Sanat Köyü’ndeki, Yıldız Kenter Sanat Galerisi’nde moda severlerin beğenisine sunuldu. Zühal Yorgancıoğlu’nun Anadolu ve Osmanlı kültür ve sanatının motiflerini çağdaş ve evrensel tasarımlara dönüştürme yolculuğunda yaptığı eserlerin ve çizimlerinin yer aldığı sergiyi eski bakanlardan Işılay Saygın açtı.

‘ELİMDEN GELENİ YAPTIM’
İzmir , İstanbul ve Ankara ’da da bu sergiyi moda severler ile buluşturmayı istediğini belirten Zühal Yorgancıoğlu duygularını şöyle paylaştı:

“60. sanat yılımı Bodrum’da kutlamaktan dolayı çok mutluyum. 60 yıllık çalışma kolay değil, geceli gündüzlü çalışmanın sonucunda bu günlere geldik. Başarımın bir nedeni de tasarımcı olmam, dizayn çizebilmem ve dizayner olmamdır. Diyazner olmasaydım, terzi olurdum. Ama benim hedefim terzi olmak değil, dizayner olmaktı. Yaptığım çalışmaların hepsi Türk motifi, Türk kumaşı, Türk modelidir. Amerika’da ihtisas yaparken, bütün kıyafetleri ‘aralarında Türk imzası, markası var mı’ diye incelerdim. Ama yoktu. O zaman karar verdim, eğitimimi tamamladıktan sonra ülkeme dönüp, çalışmalarımda da Türk motiflerine yer verecektim. Türk kültürünü ve sanatı moda yoluyla tanıtmak için yıllardır elimden geleni yaptım. Çok mutluyum.”

Zühal Yorgancıoğlu, sergisine katılan çocukları ve torunları ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi. (dha)


  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  İstanbul

  ,

  İzmir

  ,

  Anadolu

  ,

  Cunda

  ,

  Nilüfer