1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
- Kütahya'da, Zafer Meydanı'nda kutlama yapıldı

KÜTAHYA (AA) - Kütahya'da, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, bazı siyasi partiler ve işçi sendikalarının üyeleri tarafından kutlandı.

Atatürk Bulvarı'nda toplanan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK),  CHP , HDP, Emek Partisi, Vatan Partisi, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Birleşik Haziran Hareketi üyeleri, Zafer Meydanı'na kadar yürüdü.

Meydanda tertip komitesi adına konuşan Eğitim-Sen Kütahya Şube Başkanı Can Develi, 1 Mayıs'ın yıllardır tüm dünyada ve Türkiye 'de, işçi sınıfının ve emekçilerin eşitlik, özgürlük, kardeşlik ve insanca yaşam talepleriyle harekete geçtiği, mücadele kararlığını alanlara yansıttığı bir gün olarak kutlandığını söyledi.

İşçinin, emekçinin, emeklilerin giderek artan ve acil çözüm bekleyen sorunlarının geri plana atıldığını ileri süren Develi, "İşçi ve emekçiler yapay ayrımlar üzerinden birbirine karşı kışkırtılıp düzen güçlerinin etkisine girmeleri hedefleniyor. Son dönemlerde giderek artırılan baskı ve şiddet politikaları neticesinde 'İç Güvenlik Yasası' çıkarıldı. Zaten sınırlı olan özgürlükleri kısıtlamayı hedefleyen bu yasa ile devlet şiddetine yasal kılıf hazırlamayı, sıkıyönetim uygulamalarını olağan hale getirmeyi hedeflediler" diye konuştu.

Daha sonra, kutlamalara katılan gruplar, müzik eşliğinde halay çekti.