1. Uluslararası Osmanlı Medeniyeti Buluşması Sempozyumu

1. Uluslararası Osmanlı Medeniyeti Buluşması Sempozyumu
1. Uluslararası Osmanlı Medeniyeti Buluşması Sempozyumu
- Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Göktekin: "İslam coğrafyasına, Osmanlı Devleti'nin İslam'a olan katkılarını, Osmanlı Devleti'nin çıktığı noktada anlatmak istedik"

KÜTAHYA (AA) - Tavşanlı ilçesinde düzenlenen "Uluslararası Osmanlı Medeniyeti Buluşması Sempozyumu"nun Düzenleme Kurulu Başkanı Mustafa Göktekin, " İslam coğrafyasına, Osmanlı Devleti'nin İslam'a olan katkılarını, Osmanlı Devleti'nin çıktığı noktada anlatmak istedik" dedi.

Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası  Yönetim Kurulu Üyesi de olan Göktekin, sempozyumun kapanış oturumunda yaptığı konuşmada, bu toplantının bir başlangıç olduğunu söyledi.

Etkinlikte sunulan bildirilerle ortaya konulan ortak kültürel değerlerin kalıcı birliğine dönüşmesini dileyen Göktekin, şunları kaydetti:

"Sempozyumun Kütahya'da düzenlenme amacının, Osmanlı Devleti'nin çıkış noktası olan Domaniç'i tanıtmaktı. İslam coğrafyasıyla sanal duvarların yıkılarak daha köklü iş birliğinin geliştirilmesine katkı sağlamayı hedefledik. İslam coğrafyasına, Osmanlı Devleti'nin İslam'a olan katkılarını, Osmanlı Devleti'nin çıktığı noktada anlatmak istedik. Ortak değerlerimizi ortaya koyarak bu fiziki varlıklarımızı devam ettirmek suretiyle sanal duvarları ortadan kaldıracağız. Bu, siyasal birlik olabilir, ekonomik birlik olabilir. Kültürel birliğimiz zaten var. Bunları ortaya koymak suretiyle bir güç oluşturmak hedefimizdir."

Göktekin, bildirilerde ortak kültürel değerlerin akademisyenler tarafından sunulduğunu ifade ederek, bu anlamda önemli bir adım atıldığını sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  İslam

  ,

  sanayi

  ,

  ,

  yönetim

  ,

  Birlik