1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına tepkiler

1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına tepkiler
1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına tepkiler
KÜTAHYA (AA) - Simav ilçesinde, Eğitim Bir-Sen'e üye bir grup eğitimci, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına tepki gösterdi.Sendikaya üye...

KÜTAHYA (AA) - Simav ilçesinde, Eğitim Bir-Sen'e üye bir grup eğitimci, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına tepki gösterdi.

Sendikaya üye yaklaşık 80 kişi, Ali Haydar Nakipoğlu Parkı'nda bir araya gelerek, iddiaları protesto etti.

Grup adına açıklama yapan Eğitim Bir-Sen Simav Temsilcisi Halil Aktay, şöyle konuştu:

"Ecdadımız gök kubbe altında farklı din, kültür ve milletlere sahip toplumları barış içinde bir arada ve yarınından emin bir şekilde yaşatmanın gayreti içinde olmuştur. Bizim medeniyetimiz, bir hoşgörü ve adalet medeniyeti idi. Diğer unsurlar gibi Ermeniler de bu çatı altında huzur içinde yaşadılar. Osmanlı İmparatorluğu'nun zayıflamaya başladığı dönemde emperyalist devletler kendi bölgesel menfaatlerine ulaşabilmek için Ermenilere devlet kurma vaadinde bulunmuşlardır. Bu vaatler ve çeşitli kışkırtmalar sonucu yabancı devletlerle iş birliği yapan Ermeniler yavaş yavaş Türklerden uzaklaşmışlar, silahlanarak  Osmanlı Devleti ile savaşmaya başlamışlardır. Bunun karşısında Osmanlı Devleti ise birtakım tedbirler almış ve Ermeniler zorunlu nakle tabi tutulmuştur."

Grup, açıklamanın ardından dağıldı.


  ETİKETLER:

  Protesto

  ,

  adalet

  ,

  eğitim

  ,

  ,

  kültür

  ,

  açıklama