3 Aralık Dünya Engelliler Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Kütahya'da "Gülen Yüzler Engelleri Kaldıralım Çini, Ebru ve Yağlıboya Sergisi" açıldı

KÜTAHYA (AA) - Kütahya'da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Kütahya Sanatçılar Birliği Derneği (KÜSAB) tarafından "Gülen Yüzler Engelleri Kaldıralım Çini, Ebru ve Yağlıboya Sergisi" açıldı.

Kentteki bir alışveriş merkezinde açılan sergide konuşan Vali Şerif Yılmaz, insanları fiziki olarak değerlendirmenin doğru olmadığını söyledi.

Engelli vatandaşlara daha kaliteli bir hayat sunmak ve zihindeki engelleri kaldırmak için herkesin üzerine bir görev düştüğünü belirten Yılmaz, "Açılan sergi fiziki engellerin dışındaki zihindeki engellerin kaldırılması noktasında güzel bir çalışma olmuş. Bugün burada gördüğünüz eserleri ben yapamam. Sanatı icra etmek için engel fark etmiyor" dedi. 

Dernek başkanı çini sanatçısı Nida Olçar da dernek olarak engellilere yönelik kurs düzenlediklerini belirtti.

Kursa yaklaşık 15 engellinin katıldığını ifade eden Olçar, "Derneğimiz bünyesinde engellilerimize yönelik resim, çini ve ebru kursu düzenledik. Kursumuz yaklaşık 3 ay boyunca devam etti. Kurs süresince engellilerimiz tarafından oluşturulan eserler bugün görücüye çıktı. Sergimize tüm halkımızı davet ediyoruz" diye konuştu.

Olçar, serginin 6 Aralık'a kadar açık kalacağını da sözlerine ekledi.

Serginin açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından engellilerce hazırlanan portreler Vali Yılmaz ve Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu'na takdim edildi.

Törene, AK Parti Kütahya Milletvekilleri Şükrü Nazlı ve İshak Gazel, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, bazı daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile davetliler katıldı.