5 Nisan Avukatlar Günü

5 Nisan Avukatlar Günü
5 Nisan Avukatlar Günü
KÜTAHYA (AA) - Kütahya Barosu Başkanı Ahmet Atam, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.Atam, mesajında, 5 Nisan tarihinin Türkiye...

KÜTAHYA (AA) - Kütahya Barosu Başkanı Ahmet Atam, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Atam, mesajında, 5 Nisan tarihinin  Türkiye Barolar Birliği tarafından 1987 Mayıs ayındaki Genel Kurul kararı "Avukatlar Günü" olarak karar verildiğini anımsattı.

Demokrasinin olmazsa olmazlarından kuvvetler ayrılığı ilkesinin yargı ayağında görev yapan avukatların, bütün eylem ve işlemlerinde, hukukun üstünlüğünün tesisi ve adaletin her zaman tecellisi için mücadele ettiğini belirten Atam, şunları kaydetti:

"Bu mücadele sırasında da hiç zaman kamuoyunda meslek adına, itibarımızı zedeleyecek bir davranışımız olmamıştır. Ancak, İstanbul Çağlayan Adliyesinde savcı Mehmet Selim Kiraz'ın ölümü ile sonuçlanan üzücü olayın ardından, üzüntümüzü her platformda samimiyetle dile getirmemize rağmen, bir kısım medyada, terör saldırısında suçta kullanılan silahların avukat cübbesi giyilerek adliye sokulduğu gerekçe gösterilerek, avukatlar zan altında bırakılmıştır. Bu haberlerin ve açıklamaların kamuoyunda meydana oluşturduğu etkiyi sosyal
medyadan da üzülerek  gözlemlemekteyiz. Bu suni gerekçeyle yapılan suçlamalar neticesinde avukat meslektaşlarımız kamuoyunun zihninde şüpheli konumuna getirilmiştir. Türkiye Barolar Birliğine kayıtlı 94 bin avukat olarak üzerimizdeki cübbelerimizle her daim  hukukun üstünlüğünün ve insan haklarına ilişkin evrensel değerlerin, yasama, yürütme ve yargının temsilcileri olduk ve üzerimizde cübbemizle müvekkillerimizin haklarını savunduk. Bunu yaparken diğer yargı mensuplarından hiçbir farkımız yoktu. Bu vesileyle meydana gelen terör eylemi nedeni ile duyduğumuz üzüntü nedeni ile  buruk da olsa  çağdaş hukuk sisteminin ayrılmaz bir parçası, savunma hakkının temsilcisi ve hukuk devletinin teminatı olan değerli meslektaşlarımızın Avukatlar Günü'nü kutluyoruz."