6. Uluslararası Hisarlı Ahmet Sempozyumu

6. Uluslararası Hisarlı Ahmet Sempozyumu
6. Uluslararası Hisarlı Ahmet Sempozyumu
- Türk Halk Müziğine birçok eser kazandıran ve "Kütahya Türkülerinin babası" diye bilinen merhum Hisarlı Ahmet anısına düzenlenen 6. Uluslararası Hisarlı Ahmet Sempozyumu başladı - Hisarlı Ahmet'in oğlu Mustafa Hisarlı: - "Rahmetlinin sağlığında dükkanı boş kalmazdı. Kellelerin Ethem Efendi, Dülgerin Hüseyin Ağa, Arabacı İbrahim Ağa, Terzi Sadık, Nuri Çavuş, Fındık Hüseyin, Aşık Ömer, Kunduracı Sadık, Camcı Veli ve saz ve ses, oyun meraklı gençlerin ve daha nicelerinin ve konsere gelen tüm sanatçıların uğrak yeriydi"

KÜTAHYA (AA) - Kütahya'ya ait birçok türküyü derleyip Türk Halk Müziği repertuvarına kazandıran ve "Kütahya Türkülerinin babası" diye bilinen merhum Hisarlı Ahmet anısına düzenlenen "6. Uluslararası Hisarlı Ahmet Sempozyumu" başladı.

Kütahya Güzel Sanatlar Derneği'nin, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü'nün yanı sıra ilden çeşitli kurum ve kuruluşların desteğiyle organize ettiği sempozyumun başlaması dolayısıyla bir otelde tören yapıldı.

Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, törende yaptığı konuşmada, Kütahya'nın, Ahmet Yakupoğlu gibi ressamların, Gülten Dayıoğlu gibi yazarların, Şair Şeyhi gibi şairler yetiştirdiğini ve pek çok sanatçıya ilham kaynağı olduğunu söyledi.

Hisarlı Ahmet'in kentin yetiştirdiği ender sanatçılardan olduğunu belirten Saraçoğlu, şöyle konuştu:

"Hisarlı Ahmet, ortaya koyduğu eserlerle müzik dünyasında bir üstat ve duayen olmuştur. Ölümünün üzerinden yıllar geçmesine rağmen gök kubbede hoş bir seda bıraktığından dolayı artık uluslararası bir boyut kazanan, böyle bir sempozyumda anılmaya devam etmektedir. Bizim de temel belediyecilik anlayışlarımızdan biri de kültürel belediyeciliktir. Bu kadar derin bir geçmişe sahip ve bu kadar yoğun bir kültüre sahip şehrimizin bu birikimini gelecek nesillere aktarmak, onların da bu bilinçle bu mirası yaşatmasını sağlamak belediyemizin en temel görevlerinden bir tanesidir. Bu anlamda da son dönemlerde popüler kültürün bombardımanının altında bulunan nesillerimizin kendi öz değerlerini hatırlatan bu sempozyumun tertip komitesine hassaten teşekkür etmek istiyorum."

Hisarlı Ahmet'in oğlu Mustafa Hisarlı da babasının kendi dünyası içerisinde yaşantısını sürdürdüğünü ama farkında olmadan yaşadığı kente büyük bir kültür emaneti bıraktığını kaydetti.

Hisarlı Ahmet'in ölümünün ardından Doç. Dr. Uğur Türkmen'in gayretleri ve katılımcıların destekleriyle sempozyum düzenlendiğini anımsatan Hisarlı, "Rahmetlinin sağlığında dükkanı boş kalmazdı. Kellelerin Ethem Efendi, Dülgerin Hüseyin Ağa, Arabacı İbrahim Ağa, Terzi Sadık, Nuri Çavuş, Fındık Hüseyin, Aşık Ömer, Kunduracı Sadık, Camcı Veli ve saz ve ses, oyun meraklı gençlerin ve daha nicelerinin ve konsere gelen tüm sanatçıların uğrak yeriydi. Gönül isterdi ki maddiyata pek önem vermeyen rahmetlinin küçük bir mekanı olsaydı da size bu konuşmamı orada yapsaydım" diye konuştu.

Hisarlı, Kütahya'nın kültürüne, zenginliğine hizmet eden Macar Evi, Evliya Çelebi Evi gibi Hisarlı Ahmet için de bir mekan oluşturulabileceğini sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından tertip komitesi ve destek veren kuruluş temsilcilerine hediye takdimi ve halk oyunu gösterisi sunuldu.  

Yurt içi ve yurt dışından uzman ve akademisyenlerin bildirileriyle konferans ve konserleri kapsayan sempozyum, 30 mayıs günü sona erecek.

- Hisarlı Ahmet

Kütahya'da 1908 yılında doğan Hisarlı Ahmet, çocukluğunda sesinin gürlüğü ve güzelliği ile dikkati çekti. Baba mesleği olan yemeniciliği ve kavaflığın yanı sıra türküleri derlemiş, ses ve saz sanatçılığı yapmıştır. Sanatını usta-çırak ve gezek ilişkileri içinde Kelerlerin Ethem Efendi, Dülgerin Hüseyin Ağa, Nuri Çavuş, Kambur Celal, Arabacı İbrahim Ağa, Terzi Sadık, Fındık Hüseyin'in bulunduğu eğlenceli eğitim yuvalarında olgunlaştırmıştır. Önceleri üç telli bağlama çalan sanatçı, yörede eli saz tutan herkese emeği geçmiş, yöre türkülerini söyleyişindeki tavır, ritm ve icrasıyla tanınan sanatçı, bildiği türküleri TRT repertuvarına kazandırmak için Muzaffer Sarısözen, Nida Tüfekçi, Yücel Paşmakçı ile çalışmış. Yörenin kaynak kişisi olarak ünlenmiştir. "İnegöllü" olan soyadı yerine, "Hisar" olan lakabını soyadı olarak alan Hisarlı Ahmet, sesinde ve söyleşindeki üslup ve teknik, icrasındaki sağlamlık ve repertuvarındaki titizliğiyle tanınırdı.

Hisarlı Ahmet, 1984 yılında vefat etmiştir.