68. Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası

68. Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası
68. Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası
KÜTAHYA (AA) - Kütahya'da, 68. Verem Eğitim ve Propaganda Haftası dolayısıyla düzenlenen şiir, kompozisyon ve resim yarışmasının ödül dağıtımları...

KÜTAHYA (AA) - Kütahya'da, 68. Verem Eğitim ve Propaganda Haftası dolayısıyla düzenlenen şiir, kompozisyon ve resim yarışmasının ödül dağıtımları için tören düzenlendi.

Kütahya İl Sağlık ve Halk Sağlığı tarafından düzenlenen törende konuşan İl Müdürü Dr. Erkan Gaygısız,  Türkiye 'de bir yılda yaklaşık 14 bin yeni verem hastasının ortaya çıktığını söyledi.

Tüberküloz hastatalarının sayısının ise her yıl yaklaşık yüzde 6 oranında düştüğünü belirten Gaygısız, şöyle konuştu:

"2005-2006 yıllarında Türkiye genelinde yaklaşık 21 bin tüberküloz vakası varken, 2013 yılında kayıtlı toplam tüberküloz vaka sayısı 13 bin 409'a düşmüştür. Bunların yüzde 64'ünde akciğer tüberkülozu varken, yüzde 36'sında da akciğer dışındaki organlar tutulmuştur. Tüberkülozun kontrolü için Dünya Sağlık Örgütü tarafından tavsiye edilen tüberküloz kontrol programı ülkemizde de uygulanmaktadır. Verem savaşı dispanserleri, tüberküloz tanı laboratuvarları ve diğer sağlık kurum ve kuruluşları ile verem kontrolü hizmetleri titizlikle sürdürülmektedir."

Daha sonra yarışmada dereceye girenlere ödülleri verildi.