734. Hayme Ana'yı Anma ve Göç Şenliği hazırlıkları başladı

734. Hayme Ana'yı Anma ve Göç Şenliği hazırlıkları başladı
734. Hayme Ana'yı Anma ve Göç Şenliği hazırlıkları başladı
KÜTAHYA (AA) - Ertuğrul Gazi'nin annesi ve Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu Osman Gazi'nin de büyükannesi olan Hayme Ana'yı Anma ve Göç Şenlikleri,...

KÜTAHYA (AA) - Ertuğrul Gazi'nin annesi ve Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu Osman Gazi'nin de büyükannesi olan Hayme Ana'yı Anma ve Göç Şenlikleri, kabrinin bulunduğu Kütahya'nın Domaniç ilçesine bağlı Çarşamba köyünde 6 Eylül Pazar günü 734. kez yapılacak.  

Domaniç Kaymakamlığı koordinatörlüğünde, İl Özel İdaresi, Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri  ve gönüllü vatandaşların katılımıyla anma törenlerinin yapılacağı alanda  yol çalışması ve çevre düzenlemesi çalışmaları başlatıldı. 

Domaniç Çarşamba Köyü Hayme Ana Dernek Başkanı, aynı zamanda türbedar olan Mesut Sönmez, Hayme Ana'nın Türkiye tarihi açısından önemli bir değer ve şahsiyet olduğuna işaret ederek,  "Ülkemizde yaşanan son olaydan sonra birlik beraberliğimizi sağlamak için Hayme Ana'yı Anma ve Göç Şenlikleri'ne tüm Türkiye'yi davet ediyoruz. Özellikle TRT'de yayınlanan Diriliş Ertuğrul dizi ekibini de Hayme Ana'yı ziyarete bekliyoruz." dedi.

- Hayme Ana kimdir?

Hayme Ana, Süleyman Şah Kaya Alpoğlu (Gündüz Alp)'in eşi, Ertuğrul Gazi'nin annesi ve Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu Osman Gazi'nin de büyükannesi. Kocası Gündüz Alp'in Fırat Nehri'ni geçerken boğularak ölmesi üzerine Kayı Boyu'nun başına geçen Hayme Ana, Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat'ın yer göstermesi üzerine önce Ankara Karacadağ, ardından da Domaniç ve Söğüt'e yerleşir. Domaniç Yaylası'nı yazlık, Söğüt'ü kışlık olarak seçen Hayme Ana, oğlu Ertuğrul Gazi'yi yetiştirir, torunu Osman Gazi'yi elinde büyüterek imparatorluğun temelini atar. Ertuğrul Gazi, "Devlet Ana" diye de anılan annesi Hayme Ana'yı, Çarşamba'da her yıl çadır kurduğu bir tepe üzerine defnettirdi. Sultan 2. Abdülhamid Han, 1892'de Hayme Ana'nın kabri üzerine bugünkü türbeyi yaptırdı. Çarşamba Köyü'nde vefat eden Hayme Ana için mezarı başında 733 yıldır anma töreni düzenleniyor.

 


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Ankara

  ,

  TRT

  ,

  çevre

  ,

  Pazar

  ,

  göç

  ,

  eylül

  ,

  orman

  ,

  dizi

  ,

  vefat

  ,

  Birlik

  ,

  çarşamba