"8'inci Uluslararası Öğrenci Buluşması"

"8'inci Uluslararası Öğrenci Buluşması"
"8'inci Uluslararası Öğrenci Buluşması"
KÜTAHYA (AA) - Kütahya'da, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) tarafından 33 ilde organize edilen "8'nci Uluslararası Öğrenci...

KÜTAHYA (AA) - Kütahya'da, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) tarafından 33 ilde organize edilen "8'nci Uluslararası Öğrenci Buluşması" çerçevesindeki etkinlikler başladı.

Zafer Meydanı'ndaki açılan stantlarda, Dumlupınar Üniversitesi'nde (DPÜ) okuyan 19 ülkeden yaklaşık 200 öğrenci, kendi ülkelerinin kültürel, ekonomik ve yöresel mutfağını tanıtıyor.

Etkinliğin açılışında konuşan Haymeana Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Muhammed İkbal Gündem, organizasyonun Türkiye 'de 8'incisinin, Kütahya'da ise 2'sinin düzenlendiğini anımsattı.

Organizasyona, Başbakanlık Yurtdışı Akraba Birlikleri ve Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın da destek verdiğini belirten Gündem, şöyle konuştu:

"Programımız, Kütahya'mızda iki gün boyunca sürecek. Dumlupınar Üniversitesi'nden öğrenim gören 19 ülkenin öğrencileri ülkelerini açılan stantlarda tanıtacak. Türkiye'de yaklaşık 80 bin, Kütahya'da ise 700 yabancı öğrenci öğrenim görüyor. Bu yıl, etkinliklere ise yaklaşık 200 öğrenci katılıyor."

Etkinliğe, Kütahya Valisi Şerif Yılmaz, TBMM KİT Komisyon Başkanı ve AK Parti Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Alim Taş, Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı Muhammed Yavuz, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, AK Parti İl Başkanı Ali Çetinbaş, AK Parti Kütahya Milletvekili adayları Şükrü Nazlı, İshak Gazel ve bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.