Ağız ve Diş Sağlığı Haftası

Ağız ve Diş Sağlığı Haftası
Ağız ve Diş Sağlığı Haftası
KÜTAHYA (AA) - Kütahya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekim Yardımcısı Ömer Ünlüer Ağız ve Diş Sağlığının anne karnında iken başlayıp, bebeklik ile...

KÜTAHYA (AA) - Kütahya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekim Yardımcısı Ömer Ünlüer Ağız ve Diş Sağlığının anne karnında iken başlayıp, bebeklik ile devam eden bir süreçle bir insanın hayatı boyunca devam edeceğini bildirdi.

Ünlüer, Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası dolayısıyla çocuklarda ağız ve diş sağlığı konusunda gazetecilere yaptığı açıklamada, bebeklerin ilk dişlerinin çıkmasından itibaren temizlenmesi gerektiğini söyledi.

Bebeklerde diş temizliğine ilk önce temiz bir tülbent veya gazlı bez ile başlanabileceğini ifade eden Ünlüer, "Sabah kahvaltı sonrası ve gece yatmadan önce dişlerin silinerek temizlenmesi gerekir. Diş fırçası kullanımına bebeğin arka dişlerinin çıkmasından sonra başlanabilir" dedi.

Okul öncesi çocuklarda diş fırçalatmanın zorluğundan bahseden Ünlüer, şunları kaydetti:

"Bu yaşlarda önemli olan, çocuğa diş fırçalama alışkanlığını kazandırmaktır. Çocuklar diş fırçalarken çoğu zaman dişlerin görünen ya da kolay ulaşılan yüzlerini fırçalar. Oysaki mikroplar, dişlerin ara yüzleri ya da çiğneyici yüzeylerinde daha kolay birikir. Bu nedenle fırçalamadan sonra anne ve babanın kontrolü şarttır. Okul çağındaki çocuklarda fırçanın diş ve diş eti birleşim yerine 45 derecelik eğimle yerleştirilip dişlerin görünen yüzeylerini döndürme hareketiyle, daha sonra da dişlerin çiğneyici yüzeylerinin ileri ve geri hareketlerle fırçalanması önerilmektedir. Çocuğun ağız büyüklüğüne uygun, yumuşak ve naylon kıllardan üretilmiş diş fırçaları kullanılmalıdır. Sert fırçalar dişleri aşındıracağı için kullanımı uygun değildir. Eskimiş bir süpürgeyle süpürme işlemi nasıl yapılamazsa, eski bir fırçayla da dişler fırçalanamaz. Fırça kılları aşınır aşınmaz mutlaka değiştirilmelidir. Sabah kahvaltı öncesi ve gece yatmadan önce, sadece üçer dakikalık etkili bir fırçalama işlemi yeterlidir. Pek çok iyi alışkanlık gibi, diş fırçalama alışkanlığı da çocukluk döneminde kazanılacaktır."

Bebeklik döneminden üç yaşına kadar çocuklarda diş macunu kullanımını önermediklerini belirten Ünlüer, diş sağlığı için yetişkin ve çocukların dişlerini en az altı ayda bir uzman bir hekime kontrol ettirmeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.