AK Parti Kütahya Milletvekili Kavuncu:

AK Parti Kütahya Milletvekili Kavuncu:
AK Parti Kütahya Milletvekili Kavuncu:
- "Hazırlığımız özel tedavi alanları için rehabilitasyon kür kliniklerini tanımlamak. Buna göre otel ve tedavi alanları olan, termal sulardan da yararlanılan rehabilitasyon tedavilerinin yapılmasına imkan veren kür klinikleri oluşacak"

KÜTAHYA (AA) - AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu,  otel ve tedavi alanları olan, termal sulardan da yararlanılan rehabilitasyon tedavilerinin yapılmasına imkan veren, kür kliniklerinin oluşacağını bildirdi.

Kavuncu, gazetecilere yaptığı açıklamada, termal turizmin, yeni termal kür merkezleri konseptiyle canlanacağını söyledi.

Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı tarafından da kür merkezleri tanımının belirlendiğini ifade eden Kavuncu, şunları kaydetti:

"Ülkemiz Termal su kaynakları açısından önemli bir zenginliğe sahip. Ancak özellikle termal sağlık turizmi alanında istediğimiz ekonomik katkıyı sağlayamıyoruz. Bunun en önemli nedenlerinden birisi sağlık mevzuatımızda bu turist kitlesine hitap edecek bir termal kür sağlık tesisi olmayışı. Termal kür bölgeleri tanımlaması olmayışıydı. Bir süredir bir heyet olarak çalıştığımız yönetmelik için Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Ömer Tontuş ile genel bir değerlendirme yaptık. Hazırlığımız özel tedavi alanları için rehabilitasyon kür kliniklerini tanımlamak. Buna göre otel ve tedavi alanları olan, termal sulardan da yararlanılan rehabilitasyon tedavilerinin yapılmasına imkan veren kür klinikleri oluşacak. Ayrıca tanımlanan özellikleri taşıyan bazı termal alanlarda termal kür bölgesi olacak, ekonomik teşviklerden yararlanılacak. Gerçekleştiğinde ülkemizin termal sağlık turizmi alanında uluslararası boyutta çalışması ve önemli ekonomik katkılar vermesi bekleniyor."