AK Parti'nin Kütahya mitingi

AK Parti'nin Kütahya mitingi
AK Parti'nin Kütahya mitingi
- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (2) - "Darbecilere ve vesayetçilere karşı bir an dahi taviz vermeden dimdik durmaya devam edeceğiz" - "Dün Türkiye'de hukuk, yargı üzerinden darbe yapmak isteyenlere HSYK gerekli kararı verip 'dur' deyince, tekrar seslerini yükseltmeye kalkıyorlar. 'Dönemin Başbakanı' diyorlar Sayın Başbakanımıza, o zaman. Aynen Adnan Menderes'e yapılan muameleyi yapmak istediler" - "Kaset veya benzeri çabalar üzerinden şantaj yapmaya kalkanlar çıkarsa, erdem, ahlak hareketi olan AK Parti hareketi, bütün kasetlere, şantajlara karşı mağdurların yanında olacak, tuzak kuranların karşısında olacak"

KÜTAHYA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, darbecilere ve vesayetçilere karşı bir an dahi taviz vermeden dimdik durmaya devam edeceklerini söyledi. 

Partisinin Kütahya mitinginde konuşan Davutoğlu, 2002 yılında kurucu genel başkanlarının, kendisine konulan siyasi yasak nedeniyle seçime giremediğini belirterek, "Zannettiler ki bizi durdurabilirler bu darbeciler, vesayetçiler. Durdurabildiler mi? 2002'de Kütahya'nın da o büyük desteğiyle, demokrasiyi ve devleti  yeniden inşa etmek isteyen AK Parti kadroları, 13 yıldır emanetinizi taşıyor mu? Taşımaya devam edecek mi? İşte bizim yolumuz budur. 2004 yılında 'genç subaylar rahatsız' diye haberler yaptılar. 2006'da cumhur ile hiç ilişkisi olmayan Cumhuriyet mitingleri yapmaya kalktılar. 2007'de işte hodri meydan, hangisi meydandaydı? 27 Nisan e-muhtırası verildiğinde, o muhtıranın karşısında dimdik duran sadece AK Parti idi. O zaman  CHP , MHP  destek verdi, bugünkü HDP'nin öncüleri sessiz kaldı. Ama millet iradesine her zaman sadece AK Parti destek verdi. Sadece AK Parti milli iradenin sözcüsü oldu" dedi.

Davutoğlu, yola devam ettiklerini ve 12 Eylül referandumu yaptıklarını hatırlatarak, "12 Eylül'de hesaplaştığını söyleyenler... Darbeyi yaklaşırken ayak sesinden hisseden ve direnen Kütahya... Allah, millet ve tarih bizden yanadır. 2010 referandumuna giderken 12 Eylül darbecileri yargılansın diye anayasa değişikliği getirdik. Hepsi karşı çıktılar. Şimdi 12 Eylül'ü lanetleyenler, 12 Eylül'ü kınayanlar; 'darbeciler yargılansın' dediğimizde hepsi bize karşı çıktı. CHP, hayır oyu verdi, MHP hayır oyu verdi, HDP'nin o günkü temsilcileri BDP hayır oyu verdi. Şimdi uyanıyorlar. Şimdi gün geçtikten sonra 12 Eylül'ü yargılamaktan bahsediyorlar. Bütün darbecilerin yargılanmasının önünü kim açtı? Darbecilere bir an dahi taviz vermeden dimdik kim durdu?" diye sordu. 

Alandan "AK Parti" yanıtını alan Davutoğlu, "İşte onun için bizi yeni darbelerle, yeni vesayetlerle yıkmaya çalıştılar. Gezi provokasyonları yaptılar. Bizi sarsabildiler mi? 27 Nisan e-muhtıra'dan sonra Cumhurbaşkanı'nı AK Parti içinden, Sayın Abdullah Gül'ü seçtik mi? Engelleyebildiler mi? Gezi provokasyonları sonrasında Cumhurbaşkanımızı, AK Parti'yi hedef aldılar. Bizi  bir an dahi sendeletebildiler mi? Gücünü milletten alanların sendelemesi imkansızdır" dedi.

 

-"Yargı darbesini yapamayınca siyasi darbe yapmaya yeltendiler"

 

Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Adnan Menderes'e sahip çıkmış Kütahyalılar... Şehit Başbakanımızın manevi huzurunda diyorum ki, Allah da şahit olsun, siz de şahit olun; darbecilere ve vesayetçilere karşı bir an dahi taviz vermeden dimdik durmaya devam edeceğiz. Gezi'de bizi sarsamadılar, sendeletemediler. Bu sefer bir ihanet çetesini devreye soktular. 17-25 Aralık provokasyonuyla paralelcileri... Şimdi, dün Türkiye'de hukuk, yargı üzerinden darbe yapmak isteyenlere HSYK gerekli kararı verip 'dur' deyince, tekrar seslerini yükseltemeye kalkıyorlar. 'Dönemin Başbakanı' diyorlar Sayın Başbakanımıza, o zaman. Yani, aynen Adnan Menderes'e yapılan muameleyi yapmak istediler. Yapabildiler mi? Yapabilirler mi? İleride de herhangi bir günde bizi, milli iradeyle yola çıkanları durdurabilirler mi?"

Alandan "hayır" yanıtını alan Davutoğlu, dün Isparta'da "Paralel de olsalar, üçgen de olsalar, biz ihanete taviz vermeyiz" tabirinin kullanıldığını hatırlatarak, "Güzel bir tabir... Bir paralel var, bir de üçgen var. Üçgende kim var; CHP, MHP, HDP, arkasında da paralel. Siz paralele de üçgene de cevap verir misiniz? Bırakın paraleli, bırakın üçgeni, 'bizim yolumuz sırat-ı müstakimdir, dosdoğru bir çizgidir, dosdoğru bir yoldur' diyecek miyiz? O sırat-ı müstakim üzre devletimizi, istiklalimizi, demokrasimizi yeniden inşa edecek miyiz?" diye konuştu.

Davutoğlu, paralel çetenin 30 Mart'ta "AK Parti dışında kim güçlüyse ona destek verelim" dediğini belirterek, yargı darbesini yapamayınca siyasi darbe yapmaya yeltendiklerini söyledi. "Ama siz 30 Mart seçimlerinde de Kütahya'da bir destan yazdınız. O zaman buraya gelmiştim, mahalli seçimler vesilesiyle, size 'ayağa kalkın' demiştim, ayağa kalktınız ve bir destan yazdınız. Allah razı olsun. Şimdi bir kez daha söylüyorum;  7 Haziran'da da hepsi birlikte toplanıp geliyorlar. Paralelciler, işbirlikçiler, üçgenciler, MHP, CHP, HDP, arkasındaki kartel medya... Kütahya ayağa kalkacak mısın? Bu hep beraber gelen şebekeye karşı milletin sesi olacak mısın? Milletin adamlarına güç vermeye devam edecek misin?" diye sordu. "Evet" yanıtını alan Davutoğlu, kendilerinin gücü Kütahya'dan, Domaniç yaylasından, Dumlupınar'dan, milletten aldıklarını, Pensilvanya'dan ya da kapalı kapılar ardındaki lobilerden almadıklarını söyledi.

 

-"Yeni Türkiye'de özgürlükler,  milli birlik ve beraberlik esas olacak"

 

Kütahyalılardan 7 Haziran'a giderken kurulan tuzakların hepsini görmesini isteyen Davutoğlu, "Siz, Oğuz boylarının çocukları... Bu milletin bekasının, birliğinin teminatı olanlar, Kütahyalılar yeni bir yola yürüyoruz. Yeni Türkiye...12 yıllık birikim üzerinden yeni bir Türkiye inşa etmek üzere yola çıktık. Bu yeni Türkiye'de özgürlükler,  milli birlik ve beraberlik esas olacak. Türkiye'nin her yerinde bütün vatandaşlarımız onurla, gururla hayatlarını sürdürecek. Kimsenin onuruyla oynanmasına izin vermeyeceğiz" diye konuştu.

Davutoğlu, dün Isparta'da ifade ettiği sözlerini tekrarlayarak, "Kaset veya benzeri çabalar üzerinden şantaj yapmaya kalkanlar çıkarsa, erdem, ahlak hareketi olan AK Parti hareketi, bütün kasetlere, şantajlara karşı mağdurların yanında olacak, tuzak kuranların karşısında olacak. Kim yaparsa yapsın" dedi.

Muhasebe vakti olduğunu belirten Davutoğlu, şunları kaydetti:

" Kılıçdaroğlu 'na da Bahçeli'ye de sorma vaktidir; 2002 ile bugünün Türkiyesini  karşılaştırdığımızda neyin ortada olduğu gayet aşikar ve açıktır. 2002'de bütün Türkiye'de doğalgaz olan şehir sayısı 9 iken, bugün 74... İnşallah en kısa kısa zamanda 81 vilayetimize doğalgaz getireceğiz. Kütahya'da da biz gelene kadar doğalgaz var mıydı, kim getirdi? Havaalanı olan şehir sayımız 23'tü, şimdi 56 şehrimizde havaalanı var. Zafer havalimanını kim yaptı? Türkiye'de bizim dönemimize kadar özellikle sağlık sektöründe o derece acınacak haldeydik ki... Bütün Türkiye'de 611 ambulans vardı. Dün Burdur'da söyledim, orada bir tane ambulans vardı. Kütahya'da 10-11 ambulans vardı. Şimdi Türkiye'de 4 bin 387 ambulans var. Ambulans helikopter, ambulans uçak, kar paletli ambulanslar... Vatandaşımız her an, her yerde, en iyi sağlık hizmetini alıyor mu? Kim yaptı? İşte bu."

(Sürecek)