Aslanapa'da hububat hasadı "dualarla" başladı

Aslanapa'da hububat hasadı "dualarla" başladı
Aslanapa'da hububat hasadı "dualarla" başladı
KÜTAHYA (AA) - Aslanapa ilçesinde, Çiftçi Mallarını Koruma Başkanlığı tarafından hububat hasadı başlatıldı.Dualar eşliğinde başlayan törende konuşan...

KÜTAHYA (AA) - Aslanapa ilçesinde, Çiftçi Mallarını Koruma Başkanlığı tarafından hububat hasadı başlatıldı.

Dualar eşliğinde başlayan törende konuşan Çiftçi Mallarını Koruma Başkanı Veli Akıncı, ilkbahar aylarındaki bol yağışın ürünlere yansıdığını söyledi.

Hasat zamanında bazı ürünlerin hasadının elle bazılarının ise makineler vasıtasıyla yapıldığını belirten Akıncı, şöyle konuştu:

"Elle hasadı yapılan ekinler önce tarla ortasında toplanılıyor. Ardından harman makinesi olan patoz ile harmanlanıp saman ve ekin birbirinden ayrılıyor. Bazı ekinler ise biçerdöver ile iki işlem beraber yapılıyor.  Bu işlemde sadece ekin başakları biçiliyor ve tarlada kökü ile beraber anız denilen diğer kısım bırakılıyor. Biçerdöver ile yapılan hasatta saman kalmıyor. Harmanlamanın ardından mahsul ambar ya da satış ofislerine götürülüyor. Tarlada kalan saman ise kış için depolanıyor. Bir kısmı ise satılıyor. Biçerdöverciler her tarlaya göre ayarlarını yapması gerekiyor. Bu konuda ürün sahipleri de hassas olması lazım. Eğer ürün kaybını fazla miktarda görürlerse bize ihbar etmek suretiyle biz de bu kayıplar üzerinde denetimler yaparak gerekirse cezai işlem uygularız. Kesinlikle operatör belgesi olmayan sürücülerin tarlanızda hasat yapmaması gerekiyor. Bu yıl hem buğday hem de saman verimiyle verimli bir yıl yaşıyoruz. Bunu da ilkbaharda bölgemizin yağış alması ve iklim şartlarının uygun gitmesine bağlıyoruz. Geçen seneye göre rekoltede yüzde 15 ile 20 arasında artış var. Bu da çiftçimizin cebine kazanç olarak girecektir."

 


    ETİKETLER:

    kış

    ,

    koruma