Atatürk'ün bilinmeyen 95 yıllık fotoğrafı

Atatürk'ün bilinmeyen 95 yıllık fotoğrafı
Atatürk'ün bilinmeyen 95 yıllık fotoğrafı
- Büyük Önder Atatürk'ün daha önce hiç yayımlanmadığı bildirilen 1920'de çekilmiş bir fotoğrafı, Simav Kent Müzesi'ne bağışlandı - Fotoğrafı teslim eden Eren: "O sırada babam Sabit Eren, 1'inci Ordu'da subay olarak görev yapıyormuş. Bu fotoğrafta hem babam hem de Atatürk, askeri birliği denetlerken görülüyor"

KÜTAHYA (AA) - ABD 'de uzun yıllar yaşadıktan sonra memleketi Kütahya'nın Simav ilçesine yerleşen tıp doktoru Naci Eren (91), Büyük Önder  Mustafa Kemal Atatürk ile babası Sabit Eren'in 1920 yılında bir cephede askerleri denetlerken çekilmiş fotoğrafını Simav Kent Müzesi'ne bağışladı.

Eren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi bir fotoğrafı müzeye bağışlamanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Bu fotoğrafın 1920 yılında çekildiğini belirten Eren, "O sırada babam Sabit Eren, 1'inci Ordu'da subay olarak görev yapıyormuş. Bu fotoğrafta hem babam hem de Atatürk, askeri birliği denetlerken görülüyor. Bu fotoğrafın çekildiği yerle ilgili bilgi yok" dedi.

Eren, fotoğrafa göre, Atatürk'ün bir atın üzerinde, babasının ise yerde askerlerin önünde bulunduğunu anlattı.

Atatürk'ün daha sonra askerlere hitap ettiğini aktaran Eren, şöyle konuştu:

"Babamın anlattığına göre, buradaki konuşmasında Atatürk, 'Bir yedek subayımız bizi müdafaa etmeseydi bütün alayla beraber mahvolmuştuk' demiş. Daha önce hiçbir yerde yayımlanmayan bu fotoğraf , o kadar değerli bir fotoğraftır. Kurtuluş Savaşı dönemlerini anlatıyor. Benim için çok değerli bu tarihi fotoğrafı Simav Kent Müzesi'ne bağışlamaktan büyük mutluluk duyuyorum. Simav'da, herkesi elindeki tarihi değerleri Kent Müzesi'ne bağışlamaya davet ediyorum. Güzel ilçemiz Simav'ın tarihi, bu müzeden gelecek kuşaklara uzanacak. İnanıyorum ki ilçemizde yaşayan hemşehrilerimde daha çok tarihi belge, eşya var. Onlar da bu müzede olmalı."

Müze sorumlusu Özkan Sulak ise Eren'e teşekkür etti.