Charlie Hebdo karikatürlerinin yayınlanmasına tepki

Charlie Hebdo karikatürlerinin yayınlanmasına tepki
Charlie Hebdo karikatürlerinin yayınlanmasına tepki
- AGD üyeleri, karikatürlerin yayınlanmasına tepki gösterdi

KÜTAHYA (AA) - Kütahya'da, Anadolu Gençlik Derneği (AGD) üyeleri, Paris'te Charlie Hebdo dergisine yapılan terör saldırısı bahane edilerek bazı karikatürlerin yayınlanmasını protesto etti.

Cuma namazının ardından Karagöz Camii önünde toplanan grup, tekbir getirip slogan attı.

Grup adına konuşan AGD Kütahya Temsilcisi Erol Taşkın, söz konusu derginin çizgisini tasvip etmediklerini bildirdi.

Hazreti Muhammed ve İslam dinine yapılan yaklaşımları da düşünce özgürlüğü olarak değerlendirmelerinin mümkün olmadığını belirten Taşkın, şunları kaydetti:

"Her zamanda ve mekanda Efendimize ve İslam'a yapılan çirkin saldırıları en ağır şekilde eleştirmeye ve bunu en hafif tabirle 'haddini bilmeme' olarak nitelendirmeye devam edeceğiz. Bu tavırdan geri adım atmamız ve yapılan edepsizliği hoşgörü kapsamına almamız söz konusu bile olamaz. Öte yandan 11 Eylül saldırılarını tasvip etmediğimiz gibi Charlie Hebdo dergisine yönelik saldırıyı ve işlenen cinayetleri de tasvip etmemiz mümkün değildir. Bu olayların, tetiğini çeken kim olursa olsun daha büyük operasyonlara zemin hazırlamak için yine bizzat 'Batı' tarafından tertiplendiğini biliyoruz. Paris'te yapılan sözde 'teröre tepki ve basın özgürlüğü yürüyüşü'nü de bu bağlamda değerlendiriyoruz. Irkçı emperyalizm ve siyonizm, İslam coğrafyasına daha acımasız saldırılar yapmanın eşiğindedir.

Türkiye 'de bir kısım medya kuruluşu, Charlie Hebdo dergisine yönelik saldırıları sözde basın özgürlüğü adı altında eleştirirken olayı İslam düşmanlığına ve Hazreti Muhammed'e hakarete prim verme noktasına getirmiştir. Bunlar, İsrail ile aynı safta olduklarını göstermiştir. Bir kısım medya kuruluşumuz, ABD , İngiltere, Fransa ve İsrail'in İslam coğrafyasını kan gölüne dönüştürmelerini basın özgürlüğü kapsamında değerlendirebilecek kadar alçalmaktadır. Bu, sistemli bir tepkiyse kendi coğrafyalarının mazlum halklarına ihanet etmektir. Sistemli bir tepki değil de duygusal bir yaklaşım ise içinde bulundukları kafa karışıklığının resmidir. AGD mensupları olarak hiçbir terör olayını tasvip etmiyoruz. Tüm çirkefliğine ve çirkinliğine rağmen Charlie Hebdo dergisine yönelik saldırıyı da tasvip etmiyoruz."

Grup, açıklamanın ardından dağıldı.