Çin'de Uygur Türklerine yönelik saldırılar

Çin'de Uygur Türklerine yönelik saldırılar
Çin'de Uygur Türklerine yönelik saldırılar
KÜTAHYA (AA) - Türk Eğitim-Sen Kütahya Şube Başkanı Mehmet Karabekir, Çin'de Uygur Türklerine yönelik saldırıları kınadıklarını bildirdi.Karabekir,...

KÜTAHYA (AA) - Türk Eğitim -Sen Kütahya Şube Başkanı Mehmet Karabekir, Çin'de Uygur Türklerine yönelik saldırıları kınadıklarını bildirdi.

Karabekir, sendika binasında gazetecilere yaptığı açıklamada, 1949 yılından beri Çin'in Doğu Türkistan'ı işgal altında tuttuğunu ve o tarihten beri de Doğu Türkistan'a şiddet, korku, zulüm ve asimilasyonu reva görüdüğünü söyledi.

Uygur Türkleri'nin ağır şartlar altında yaşam mücadelesi verdiğini dile getiren Karabekir, şöyle konuştu:

"Çin'in vahşet ve zulmü en son 22 Haziran'da Kaşgar'da kendini göstermiştir. Çin polisi tarafından 28 soydaşımız acımasızca şehit edilmiştir. Söz konusu Müslüman Türk olduğunda uluslararası sivil toplum kuruluşları 'lal' olmuş, ileri demokrasi aşıkları üç maymunu oynamakta ve İnsan Hakları Beyannameleri herhangi bir hüküm teşkil etmemektedir. Zulmün baş mimarı Çin'i kınıyor ve sessiz kalarak bu vahşete ortak olanları lanetliyoruz. Ramazan ayında din ve soy kardeşimiz Uygur Türkleri'nin acılarını görmezden gelerek, çizdikleri pembe tabloların hayalleri içerisinde milletimizi de bu senaryolarla uyutmaya çalışanları kınıyor ve uyarıyoruz.  Türkiye ve İslam dünyası artık uyanmalı, gerekli tepkiyi göstermelidir."