Cüzzam Haftası

Cüzzam Haftası
Cüzzam Haftası
- Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Ekici: "Cüzzam mikrobu taşıyan bir hastayla uzun süreli ve yakın temas halinde olmak sonucunda hastalığa yakalanmak mümkündür"

KÜTAHYA (AA) - Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Mithat Ekici, Dünya Cüzzam Günü, dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Ekici, mesajında, dünya üzerinde cüzzam farkındalığını artırmak amacıyla her yıl 25-31 Ocak'ta Cüzzam Haftası olarak kutlandığını bildirdi.

İnsanlar bu hastalığı eskiden toplum dışına itilen korkunç ve çağ dışı bir hastalık olarak nitelediğini belirten Ekici, şunları kaydetti:

"Oysa cüzzam, günümüzde ender görülen bir hastalıktır ve bulaşıcılığı son derece düşüktür. İlimizde de parmakla sayılacak kadar az sayıda bir hasta vardır. Cüzzam mikrobu taşıyan bir hastayla uzun süreli ve yakın temas halinde olmak sonucunda hastalığa yakalanmak mümkündür. Damlacık yoluyla ama zayıf derecede bulaşan cüzzamın, 5-10 yıllık uzun süren kuluçka dönemi vardır. Erken teşhis ve tedavi edildiğinde kesinlikle iyileşen ve bildirimi zorunlu bir hastalık olan cüzzamın tek taşıyıcısı insandır. Aynı verem hastalığı gibi çoklu ilaç tedavisi ile yaklaşık 2 yıl içerisinde tedavisi mümkün olmaktadır."

Ekici, cüzzam hastalığının uzun bir zaman  klinik belirti verdirdiğini ve sinsi ilerlediğini belirtti.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Kamu

  ,

  toplum

  ,

  zaman

  ,

  derece