Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılar

Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılar
Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılar
- Ulu Camii önünde toplanan Anadolu Öğrenci Birliği üyeleri, Doğu Türkistan'da Müslümanları hedef alan saldırıları kınadı

KÜTAHYA (AA) - Kütahya'da  Anadolu Öğrenci Birliği üyeleri, Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırıları protesto etti.

Kentte faaliyet gösteren yaklaşık 10 sivil toplum kuruluşunun destek verdiği grup, Ulu Camii önünde toplanarak Çin yönetimi aleyhine slogan attı.

Grup adına açıklama yapan Şahit Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Yunus Karakaya, Doğu Türkistanlı kardeşlerini unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını söyledi.

Doğu Türkistan'da, 21'inci yüzyılda barbar dönemlerin zulümlerini aratmayan günlerin yaşandığını belirten Karakaya, şöyle konuştu:

"Dünyanın gözü önünde 40 milyon insan yok edilemeye çalışılmaktadır. Ne özgürlükçü Batı, ne İslam dünyası feryatlarını duymamaktadır. Bir halkın yaşama hakkı, din ve özgürlükleri çıkar uğruna kurban ediliyor. Doğu Türkistanlılar, sadece Müslüman oldukları, değerlerinden vazgeçmedikleri ve ibadetlerini yerine getirmek istedikleri için öldürülmekte, zindanlarda çürütülmekte, aç bırakılmakta ve sürgüne gönderilmektedir. Çin devleti son yıllarda uygulamaya soktuğu yasaklarla milyonlarca Müslümanın yaşadığı ülkeyi adeta esir kampına çevirmiştir. Çin devleti, Doğu Türkistanlılara tam anlamıyla terör estiriyor. Tıpkı İsrail'in Filistinlilere yaptığı gibi toprakları planlı bir şekilde ellerinden alınıyor, mülklerine el konuluyor."

Karakaya, duyarlı Müslümanlar olarak bütün dünya devletlerine, Çin'in hukuksuz ve insanlık dışı uygulamaları karşısında harekete geçme çağrısında bulunduklarını sözlerine ekledi.

Grup, Doğu Türkistanlı Müslümanlar için dua ettikten sonra dağıldı.