Domaniç'te ilk kez tarlada kekik yetiştirildi

Domaniç'te ilk kez tarlada kekik yetiştirildi
Domaniç'te ilk kez tarlada kekik yetiştirildi
KÜTAHYA (AA) - Domaniç Ziraat Odası tarafından destinasyon çalışması yapılarak, kullanılmayan bir tarlada kekik yetiştirildi.Oda Başkanı Ahmet...

KÜTAHYA (AA) - Domaniç Ziraat Odası tarafından destinasyon çalışması yapılarak, kullanılmayan bir tarlada kekik yetiştirildi.

Oda Başkanı Ahmet Özoğul, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kekik fidelerinin 5 dönümlük tarlada dikimini gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kekik tarlasından çok iyi bir verim aldıklarını ve 5 yıl süre ile hasat süresi olduğunu belirten Özoğul, şöyle konuştu:

"Domaniç Ziraat Odası tarafından destinasyonu tamamlanan tarlada, Domaniç dağlarında yetişen ve her zaman adından bahsettiren kekik gerçekten ismi ve kokusu her şeyi ile güzel. Yıllardır bizim dağlarımızda kekik yetişiyor denmesine rağmen, tarlalarda bu güne kadar hiçbir değerlendirme yapılmadı. Şu anda Çukurca ve Çamlıca göletinin yapılacak çalışmalarından dolayı sulu tarıma geçilme ihtimali 2-3 seneye kadar olacaktır. Bundan dolayı da biz ziraat odası olarak bu çalışmaların alt yapısını hazırlamak için kekik türünü Denizli'den aldık geldik. Bahçelere  Domaniç'te en kötü tarlaya aşıladık, bir nevi dikimini yaptık. Arpa, buğdaydan olan verimin 2-3 misli verim alınıyor tabi işçiliği fazla olsa da emek sarf edilen bir işte mutlaka kazanılır."

 


    ETİKETLER:

    Ziraat

    ,

    zaman