"Dünya Sigarayı Bırakma Günü"

"Dünya Sigarayı Bırakma Günü"
"Dünya Sigarayı Bırakma Günü"
- Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Ekici: "Gerek aktif gerekse pasif sigara içiciliği ölümlere, hastalıklara, sakatlıklara ve psikolojik sorunlara neden olmaktadır. Sigara içmediği halde sigara dumanına maruz kalan dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon kişi hayatını kaybetmektedir"

KÜTAHYA (AA) - Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Mithat Ekici, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, sigaranın yol açtığı hastalıklar sebebiyle dünyada her yıl milyonlarca kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Kamusal alanda ve kapalı alanlarda sigara kullanımının önlenmesi için yasa çıkarıldığını hatırlatan Ekici, şöyle konuştu:

"Dünyada bir milyardan fazla insanın içtiği sigara nedeniyle her yıl milyonlarca insan hayatını kaybetmektedir. Sigara kullanımı halk sağlığını tehdit eden ve mutlaka mücadele edilmesi gereken bir konudur. Gerek aktif gerekse pasif sigara içiciliği ölümlere, hastalıklara, sakatlıklara ve psikolojik sorunlara neden olmaktadır. Sigara içmediği halde sigara dumanına maruz kalan dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon kişi hayatını kaybetmektedir. Sigarayı bıraktırma tedavisinin maliyeti, her zaman sigaradan kaynaklı kanser, KOAH gibi hastalıkların tedavisinden daha düşüktür. Ülkemizde sigaraya karşı mücadelede özellikle kamusal alanda ve kapalı alanlarda sigara kullanımının önlenmesine yönelik 'Tütün ve Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Yasa' önemli bir aşamadır. Tütün mamullerinin üzerine caydırıcı mesajlar ve resimler eklenmiş, kapalı alanlarda sigara içimi yasaklanmış ve 18 yaşından küçük kişilere sigara satışları engellenmiştir. Sağlık Bakanlığı'nın öncülük ettiği bu uygulamalara destek vermek kişisel bir sorumluluktur. Çevremizde sigara kullanan kişileri uyarmak, sigara bırakma konusunda destek alması için yönlendirmek gerekmektedir."

Kütahya'da faaliyette olan Kanser Eğitim Tarama Merkezinde ücretsiz olarak sigara bırakma desteği verildiğini de anlatan Ekici, Dumlupınar Üniversitesi Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanemiz bünyesinde hizmet veren 'Sigara Bıraktırma Polikliniği'miz sigaradan kurtulmak isteyen vatandaşlarımıza destek vermektedir. Sigarasız yaşamdan değil sigara içerek çile içinde hastalıklarla boğuşmaktan korkulmalıdır. Cesaretimizi toplayıp yaşamımızı daha güzel bir hale getirmenin, en önemlisi de kendimizi ve çevremizi zehirlemekten vazgeçmenin zamanı bugündür" diye konuştu.