Eğitim yuvaları yetimlere kucak açıyor

Eğitim yuvaları yetimlere kucak açıyor
Eğitim yuvaları yetimlere kucak açıyor
- Kütahya İHH İnsani Yardım Derneğince İHH İnsani Yardım Vakfının yürüttüğü "Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var Projesi" genişletilerek, cami ve Kur'an kurslarından destek alınmaya başlandı - Proje kapsamında öğrencilerin aylık doksanar lira olan sponsorluk bedeli, hayırsever kişi ya da kuruluşlar tarafından karşılanıyor - Derneğin Yetim Birimi Sorumlusu Dayanç: "2014-2015 eğitim öğretim yılı itibarıyla 110 okulumuzda 198 yetime bakmaya başladık"

KÜTAHYA (AA) - RAMAZAN DOĞAN - Kütahya'da, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı öncülüğünde 2013 yılında başlatılan ve ihtiyaç sahibi öğrencilerin eğitim masraflarının karşılanmasına dayanan "Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var Projesi" genişletilerek, cami ve Kur'an kurslarında da uygulanmaya başlandı.

Kütahya İHH İnsani Yardım Derneği Yetim Birimi Sorumlusu Serhan Dayanç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vakfın projesine Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığının da destek verdiğini söyledi.

Çalışmalar kapsamında 2013-2014 eğitim ve öğretim yılında il genelinde 28 okulda 41 yetime sponsor olduklarını belirten Dayanç, "2014-2015 eğitim öğretim yılı itibarıyla 110 okulumuzda 198 yetime bakmaya başladık" dedi.

Dayanç, projeyi biraz daha genişleterek okulların yanı sıra cami ve Kur'an kurslarına yaymaya başladıklarını anlattı. Bu konuda İl Müftülüğü yetkililerinden destek gördüklerini dile getiren Dayanç, şöyle konuştu:

"Bu konu hakkında özellikle bayan Kur'an-ı Kerim kursu öğreticisi kardeşlerimize sunum yaptık. Bunun karşılığında ilerleyen zamanlarda 14 Kur'an kursumuz, 15 yetim kardeşimizi verdikleri destekle sahiplendi. Kendilerinden Allah razı olsun. Proje devam ederken geçen ay itibarıyla 'Her caminin de bir yetimi olsun' ve 'İyilikte yarışan camiler' sloganlarıyla projemizi geliştirdik. Yine müftülüğümüz desteğiyle geçen ayın 15'i itibarıyla merkez, ilçe ve köylerinde yaklaşık 400 civarında cami görevlisine proje hakkında bilgilendirmede bulunduk. Proje yeni başladığı için camilerimizden dönüşler yeni yeni olmaya başladı. Projeye destek veren bütün kamu kuruluşları ile vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum."

Bir yetime sponsor olmanın aylık maliyetinin 90 lira olduğu bilgisini veren Dayanç, bunun süresinin bir yıl olduğunu sözlerine ekledi.

Projeye destek veren Kırklar Camisi İmam Hatibi Kadir Çakar ise kampanya başlar başlamaz hemen cami cemaatine konuyu ilettiğini bildirdi.

Cemaatten topladıkları paraları ilgili yerlere teslim ettiklerini belirten Çakar, "Nasip olursa bu ay da kısa sürede gerekli parayı toplayıp yardımlarımıza devam edeceğiz. Bu konuda diğer camilerimizin ve vatandaşlarımızın da duyarlı olmasını istiyorum" ifadesini kullandı.