Emet'te, Cevizdere şehitleri 93. yıl dönümünde anıldı

Emet'te, Cevizdere şehitleri 93. yıl dönümünde anıldı
Emet'te, Cevizdere şehitleri 93. yıl dönümünde anıldı
KÜTAHYA (AA) - Kurtuluş Savaşı yıllarında, Emet ilçesine bağlı Cevizdere'de pusu kurarak Yunan birliklerini bozguna uğratan ve burada şehit düşenler...

KÜTAHYA (AA) - Kurtuluş Savaşı yıllarında, Emet ilçesine bağlı Cevizdere'de pusu kurarak Yunan birliklerini bozguna uğratan ve burada şehit düşenler için tören düzenlendi.

Şehitlikte, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşan eğitimci Süleyman Özsu, 19 Nisan 1922'de işgale karşı Emetlilerin direndiğini söyledi.

Emet'te hükümet binasının Yunan işgalinde olduğunu belirten Özsu, "Buradaki işgale karşı çıkan Emetliler, işgali sonlandırarak Yunan birliklerine zaiyat verdirdi. Bunun üzerine Kütahya bölgesinden buraya yardıma gelen Yunan birliklerine Cevizdere mevkisinde pusu kurularak, bir Yunan tabu burada yok edildi. Emetliler olarak bizlerin gurur günüdür. O gün burada gün boyu süren çatışmalar oldu ve bu çatışmalarda şehitlerimiz oldu. Şimdi onları rahmet anıyoruz" diye konuştu.

Törene, Kaymakam Gazi Kaya, Garnizon Komutanı Jandarma Üsteğmen Yasin Bedir, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Altındal ve İlçe Emniyet Müdürü Fevzi Altun katıldı.