Emniyetten vatandaşlara dolandırıcılık uyarısı

Emniyetten vatandaşlara dolandırıcılık uyarısı
Emniyetten vatandaşlara dolandırıcılık uyarısı
KÜTAHYA (AA) - Kütahya Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi, vatandaşları sosyal paylaşım siteleri üzerinden yapılan dolandırıcılıklar...

KÜTAHYA (AA) - Kütahya Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi, vatandaşları sosyal paylaşım siteleri üzerinden yapılan dolandırıcılıklar hakkında uyardı.

Şube Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, sosyal paylaşım sitelerinde birinci şahıslara ait hesapların şifrelerinin kırılması yoluyla, hesapta kayıtlı bulunan kişilere, "büyük mağazalardan hediye çeki kazandınız, çekinizi almak için mesaj gönder" taleplerinin yapıldığını bildirdi.

Bu mesajı gönderen vatandaşlardan ise her mesaj başına 80 ile 100 lira arası para kesintisi yapıldığı belirtildi.

Ayrıca, bazı dolandırıcıların da insanları telefonla arayarak "bugüne kadar sağlık sigortanızdan herhangi bir şekilde faydalanamadığınızdan dolayı tarafınıza para iadesi yapılacaktır" şeklinde konuşarak vatandaşlardan bankamatik veya kredi kartı bilgilerinin istendiği de ifade edildi.

Aynı yöntemin, "daha önce bankalardan çekmiş olduğunuz kredilerden dolayı, yapılan dosya masraflarının tarafınıza iade edileceği" şeklinde de kredi kartı veya bankamatik kart numarası istendiği de aktarıldı.

Bazı kişilerin ise oto alım satımı yapan sitelerden başkalarına ait araç fotoğraflarını alıp, sahte satış yaparak kapora ücreti alarak dolandırıcılık yaptıkları kaydedildi.

Açıklamada, vatandaşların kredi kartı gibi bilgilerini kimseyle paylaşılmamasının altı çizildi.