Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:
- "Allah bize, bilerek veya bilmeyerek herhangi bir haram lokma nasip etmesin. Bizler çoluk çocuğumuzla bir kahvaltıya veya yemeğe oturduğumuzda, onun gözlerine bakarak yemek yiyebilen insanlarız. Böyle bir mahcubiyeti ve utancı Allah bize nasip etmesin" - "Bilin ki Ankara'ya gönderdiğiniz insanlar, hamdolsun yüreği samimiyetten ayrılmaya çalışmadan, samimi bir istikamet üzerinde bulunarak, alnı ak, yüreği ak bir şekilde yoluna devam edenlerdir"

KÜTAHYA (AA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Allah bize, bilerek veya bilmeyerek herhangi bir haram lokma nasip etmesin. Bizler çoluk çocuğumuzla bir kahvaltıya veya yemeğe oturduğumuzda, onun gözlerine bakarak yemek yiyebilen insanlarız. Böyle bir mahcubiyeti ve utancı Allah bize nasip etmesin" dedi.

Yıldız, Belediye Yeni Kültür ve Ticaret Merkezi'nde düzenlenen  AK Parti Kütahya Kadın Kolları 4'üncü Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada, erkeklerin fiziken koruyucu gibi görünmesine rağmen kültürün nesilden nesile aktarılması ve insanların yetişmesindeki en önemli rolün kadınlara ait olduğunu söyledi.

Partisinin Kadın Kolları mensuplarının, kapı kapı dolaşıp yalnızca AK Parti'yi değil, Türkiye 'nin istikrarını anlattığını belirten Yıldız, "Özellikle son 1-1,5 yıl içerisinde hanım kollarımıza bir farklı görev daha düşüyor. İktisadıyla ekonomisiyle siyasetiyle yalnızca büyüyen bir Türkiye değil, aynı zamanda sağduyusuyla sezgisiyle vicdanıyla basiretiyle hatta ferasetiyle beraber büyüyen hanım kollarımızın, kadınlarımızın üzerlerine bir görev daha düşüyor" ifadesini kullandı.

- "Yurt dışına 60 milyar dolar kaçırıldığı" iddiası

Yıldız, partisine üye bir kadının başından geçenleri aktardı.

Onun evine, "abla" sıfatıyla birisinin geldiğini ifade eden Yıldız, şöyle konuştu:

"O abla, AK Parti'de olan bu hanım kardeşimize diyor ki 'Biliyorum senin gönül bağın var, kalp bağın var ve Türkiye'ye son 10-12 yıl içerisinde gönül verdin ama şimdi Türkiye'de çok şey değişti.' O hanım kardeşimiz soruyor, 'Ne değişti?' diye. 'Türkiye'de paralel yapıyla alakalı son gelinen noktada, bizim aldanmışlık duygusu içerisinde, beraber yemek yediğimiz, beraber oturup kalktığımız, beraber çayımızı kahvemizi içtiğimiz, sevincimizi paylaşarak artırdığımız, üzüntüleri paylaşarak azalttığımız o kardeşlerimizde bir sıkıntı oluştu.' O sıkıntının kaynağı nedir? Değerli kardeşlerim bu sıkıntı, iftirayla giderilmez. O hanım kardeşimizin, o 'abla' dediğimiz hanım kardeşimizin, aynı inançlara sahip, aynı hassasiyetlere sahip hanım kardeşlerimizin, o AK Parti'li hanım kollarına anlattığı bir konudan bahsedeceğim. Diyor ki 'Bu ülkeye çok paralar geldi.' Ben de Sayın Cumhurbaşkanımız o zaman Başbakan iken ona refakat ederek Japonya, Singapur ve Malezya'ya gitmiştik. Yanımızda 60 milyar dolar götürdüğümüzü, bunu ciddi ciddi anlatıyor ve bu parayı Japonya'ya teklif ettiğimizi, hani kaçırıyoruz ya bu parayı, Japonya'nın bu usulsüz teklifi kabul etmediğini, daha sonra Singapur'da daha çok para olduğu için oraya götürdüğümüzü... Neyle götürdüğümüzü soruyor, yanımızda götürdüğümüzü söylüyor o hanım kardeş. Singapur'un da aynı nedenlerle kabul etmediğini ama Malezya'nın hissi ilişkilerimizden dolayı bunu kabul ettiğini ve aldığını, daha sonrasıyla alakalı olarak da Malezya Hava Yolları uçaklarının birbiri ardınca kazaya uğradığını ve o kazalarda uçaklarının bile bulunamadığını... Yalnızca bu sebepten dolayı okyanusun ötesinden, okyanusun derinliklerine dalan uçakların bağının olduğunu anlatıyor."

- "60 milyar doların kağıt ağırlığı 630 ton"

Bakan Yıldız, bunun karşısında AK Parti'li kadının, bu durumun ciddi bir şey olduğunu belirterek, "abla"ya bu söylediğine kendisinin inanıp inanmadığını sorduğunu dile getirdi.

 

Onun, buna kesinlikle inandığını anlattığını aktaran Yıldız, şunları kaydetti:

"Bunun üzerine AK Parti'li hanım kardeşimiz, "Ya sen namaz kılan birisin. Nasıl olur da yalnızca insani değil, en önemli İslami kurallardan biri olan yalan söylememek, iftira atmamakla alakalı bir kuralı çiğniyorsun' diyor. Hanım kardeşlerimizin bilmediği bir gerçeği daha söyleyeyim; '60 milyar dolar ne kadar tutar' diye sorduğumda, 'Bilmiyoruz'  dediler. Yaklaşık kağıt para olarak, kağıt ağırlığı olarak 630 ton yapıyor. AK Parti'li hanım kardeşimiz, 'Yalnızca kanunlar, mevzuatlar, yönetmelikler karşısında değil, en büyük hesabı ahirette Allah'a karşı vereceğine inanan insanlar olarak, böyle bir şeyi nasıl aklınızdan geçirirsiniz' diyor. 'Böyle bir şeyi nasıl düşünürsünüz' deniyor. 'Hiç mi Allah'tan korkmuyor, kulundan utanmıyorsunuz' deniyor.

Değerli hanım kardeşlerim, özellikle söylemek istediğim husus şudur; haziran seçimleri dolayısıyla uğrayacağınız evlerde bu tür konuşmalar olabilir ama bilin ki Ankara 'ya gönderdiğiniz insanlar, hamdolsun yüreği samimiyetten ayrılmaya çalışmadan, samimi bir istikamet üzerinde bulunarak, alnı ak, yüreği ak bir şekilde yoluna devam edenlerdir. Bu, uzun soluklu ve nefes isteyen bir yoldur. Allah bize, bilerek veya bilmeyerek herhangi bir haram lokma nasip etmesin. Bizler çoluk çocuğumuzla bir kahvaltıya veya yemeğe oturduğumuzda, onun gözlerine bakarak yemek yiyebilen insanlarız. Böyle bir mahcubiyeti ve utancı Allah bize nasip etmesin."

Daha sonra tek listeyle gidilen seçimde, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanlığına Hatice Özgevrek seçildi.

Kongreye, TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Ali Çetinbaş ve partililer katıldı.