Ev hanımlarından resim kurslarına ilgi

Ev hanımlarından resim kurslarına ilgi
Ev hanımlarından resim kurslarına ilgi
- Kütahya'da bir grup ev hanımı, Kent Konseyi Kültür Sanat Merkezi'ndeki resim kursuna katılarak boş vakitlerini değerlendiriyor - Merkezde, resmin yanı sıra 15 sanat dalında yaklaşık 250 kursiyer sanat öğrenimi görüyor - Merkez Başkanı Sarıoğlu: "Ev hanımlarımız, zamanlarını boşa geçirmemeliler. Resim veya sanatın herhangi bir dalıyla ilgilenmelerini tavsiye ediyorum" - Kursiyer Durmaz: "Resim yaptıktan sonra çevreye bakış açım değişti. Ağaçlara ve dağlara bir başka bakar oldum"

KÜTAHYA (AA) - RAMAZAN DOĞAN - Kütahya'da, bir grup ev kadını, boş vakitlerini televizyon başında kadın programları izleme yerine, Kent Konseyi Kültür ve Sanat Merkezi'nde resim kurslarına katılıyor. Ayrıca, merkezde ebru, çini, ahşap oymacılığı ve folklor gibi 15 sanat dalında da 250 kursiyer eğitim alıyor.

Merkez Başkanı ressam Sebahat Sarıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ev hanımlarına yönelik açılan kurslara yoğun ilgi olduğunu söyledi.

Ev hanımlarının, sabah kahvaltıları, "beş çayları ve gezek"ler yerine resim yapmalarını veya sanatın herhangi bir dalıyla uğraşmalarını tavsiye ettiğini belirten Sarıoğlu, "Sanat merkezimizde, folklor, resim, yağlıboya, karakalem, ebru ve sanatın bütün dallarıyla ilgili kurslar düzenlenmekte" dedi.

Sarıoğlu, şu an ise ev hanımlarına yönelik kurslarının devam ettiği bilgisini verdi.

Resim kursuna 19 ev kadının haftanın değişik günlerinde devam ettiğini ifade eden Sarıoğlu, şöyle konuştu:

"Kursumuza gelen kadınlarımıza diyorum ki 'resim yapmayı bir deneyin. Boya almadan ve masraf yapmadan 2 gün kursumuza gelin. Eğer biraz ilginiz ve yeteneğiniz varsa biz onu geliştiririz' deyip başlatıyoruz. Ben, lisede resim bölümü okudum. Bu sanatla liseden bu yana uğraşıyorum. 3 yıl kadar ara verdim ve bu boşluğun üzüntüsünü hala yaşıyorum. Ev hanımlarımız, zamanlarını boşa geçirmemeliler. Resim veya sanatın herhangi bir dalıyla ilgilenmelerini tavsiye ediyorum."

Sarıoğlu, ayrıca resim kursunun yanı sıra ebru, çini ve ahşap oymacılığı gibi 15 sanat dalında 250 kursiyerin eğitim aldığını sözlerine ekledi.

- "Hanımlar oturup evlilik programları izlemesinler"

Kursiyerlerden iki  çocuk annesi Gülsan Tarhan da resim kursuna arkadaşlarını ziyarete geldiğinde, ressam Sarıoğlu'nun tavsiyesiyle başladığını dile getirdi.

Resim yapmanın kendisi için bir aşk haline geldiğini aktaran Tarhan, "Hocamın ısrarıyla elime fırçayı aldım. Şimdi sürekli resim yapmak istiyorum. Aklımda sürekli 'kursa gidip resim yapmalıyım' düşüncesi var. Bence hanımlar oturup evlilik programları izlemesinler. Zamanlarını öldürmesinler, sosyalleşsinler" diye konuştu.

 Bir başka kursiyer Ummuhan Durmaz da sahip olduğu iki çocuğunun üniversitede okuduğunu, bu yüzden boş zamanının arttığı için resim kursuna katıldığını ifade ederek, şöyle devam etti:

"Gittiğim yerlerde ve sergilerde resimlere bakar, onları incelerim. Ama kendimin de resim yapabileceğime hiç inanmıyordum. Yine de tabi işin çok başındayız. Sebahat hocamızın yönlendirmesiyle bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. İnsan isteyince bir şeyleri yapabiliyormuş, onu gördüm ve anladım. Ben bütün hanımlara resim yapmayı tavsiye ediyorum. Resim yapmak hakikaten insanı dinlendiriyor. Resim yaptıktan sonra çevreye bakış açım değişti. Ağaçlara ve dağlara bir başka bakar oldum."

Kurs sonunda kursiyerlerin resimlerinin yer aldığı bir karma serginin de açılacağı bildirildi.     


  ETİKETLER:

  Ramazan

  ,

  sanat

  ,

  aşk

  ,

  Resim

  ,

  Sabah

  ,

  Çocuk

  ,

  Kadın

  ,

  eğitim

  ,

  kültür

  ,

  kent

  ,

  evlilik