Gediz'de "Mehmet Efendi Paneli"

Gediz'de "Mehmet Efendi Paneli"
Gediz'de "Mehmet Efendi Paneli"
KÜTAHYA (AA) - Gediz Belediyesi, değerleri arasında gösterilen "Gedizli Mehmet Efendi Paneli" düzenledi.Gediz Kültür Merkezi'nde düzenlenen panelde...

KÜTAHYA (AA) - Gediz Belediyesi, değerleri arasında gösterilen "Gedizli Mehmet Efendi Paneli" düzenledi.

Gediz Kültür Merkezi'nde düzenlenen panelde konuşan Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Kemikli, Mehmed Efendi'nin 1752 yılında anne ve baba tarafından ilimle meşgul olan bir ailede Gediz'de dünyaya geldiğini söyledi.

Şecere kütük kayıtlarına göre Mehmet Efendi'nin hem anne hem de baba tarafından "Seyyid" olduğunu belirten Kemikli, şöyle konuştu:

"Küçük yaşta babasını kaybeder. Hocasının ölümünden sonra akrabaları tarafından İstanbul 'a götürülür. Burada hafızlığını tamamladıktan sonra ilim tahsiline başlar. Bir müddet sonra önce müderris yardımcısı (Muid) daha sonra çeşitli medreselere müderris olarak tayin edilir. 1791 yılında Karlıova'nın Kubsi beldesinde hakimlik görevine başlar ve çeşitli beldelerdeki hakimlik görevinin ardından, askeri kassamlık görevinde de bulunur. 1813'te Bağdat ve 1817'de Filibe kadılığına getirilir. 1826 yılında ise fetva eminliği görevine tayin edilir. 1836 yılında Anadolu Kazaskerliği payesi alan Mehmet Efendi, 1837 yılında İstanbul'da vefat eder."

Panele, Gediz Kaymakamı Avni Kula, Belediye Başkanı Mehmed Ali Saraoğlu, İlçe Emniyet Müdürü Hacı Çağlar da katıldı.