Geleneksel Türk kıyafetleri ev kadınlarının geçim kaynağı oldu

Geleneksel Türk kıyafetleri ev kadınlarının geçim kaynağı oldu
Geleneksel Türk kıyafetleri ev kadınlarının geçim kaynağı oldu
KÜTAHYA (AA) - Gediz ilçesi Eskigediz beldesinde yürütülen "Hanımeller Projesi"ne katılan ev kadınları, geleneksel giysilerin minyatürlerini...

KÜTAHYA (AA) - Gediz ilçesi Eskigediz beldesinde yürütülen "Hanımeller Projesi"ne katılan ev kadınları, geleneksel giysilerin minyatürlerini hazırlayıp bez bebekler yaparak satışlarından elde ettikleri gelirle aile bütçelerine katkı sağlıyor.

Eskigediz Belediye Başkanı Ercan Şimşek, projeyi Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve Halk Eğitimi Merkezi ile hazırladıklarını söyledi.

Beldedeki ev kadınlarının aile bütçelerine katkıda bulunmasına yardımcı olmak için projeyi uygulamaya başladıklarını belirten Şimşek, şöyle devam etti:

"Kurs verdiğimiz 25 kadına istihdam oluşturmayı hedefliyoruz. Şu ana kadar güzel bir sonuç aldık. İnşallah bu sonuçların daha güzel noktalara gidebilmesi için bu bebeklerin gerek iç piyasada gerekse bölgemizde vatandaşlarımız tarafından satın alınmasını istiyoruz. Bu projenin, Eskigediz'in tanıtımı noktasında da katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Bu bez bebeklerin giysilerinin kendi yöresel kıyafetlerimizden oluşması da beldemizin bu tanıtımına katkı sağlayacak diye umuyoruz. Vatandaşlarımıza, ikamet ettiği bir yerde katkı sağlamak güzel bir duygu. Şu anda bu bebeklerin satışlarına başladık. Bundan sonraki hedefimiz ise kurs bittikten sonra kardeşlerimizin kendilerine birer atölye açması ve ekmeklerini buralardan kazanması olacak."

Kursta usta öğreticilik yapan Kadriye Öz ise proje kapsamında geleneksel giyinimli bez bebek yaptıklarını dile getirdi. Öz, şunları kaydetti:

"Kapı süslerimiz, çantalarımız, otantik ve boncuk takılarımız, anahtarlık gibi el ürünlerimiz de mevcut. Bunların satışlarını yapıp ev hanımlarına iş olanağı sağlamayı düşünüyoruz. Bez bebeklerimizi, kumaşlara kalıplarımızı yerleştirip kesimini yapıyoruz. Daha sonra kesimden çıkan bebeklerimizin yüzüne çizim yapıyoruz. Çizilmiş bebeklerimiz dikiş makinesinde dikildikten sonra doldurulma işlemine geçiliyor. Bunlar doldurulduktan sonra yüzlerine boyama yapıyoruz. Bu bebeklerin giydirilmesinden önce de ön hazırlık aşaması olarak önlüklerin, yazmaların işlenmesi ve yazmalarının oyalarının yapılması, patiklerinin örülmesi gibi işlerini gerçekleştiriyoruz. Daha sonra giysilerinin hazırlanma aşaması var ve en son aşama da giysileri topluyoruz ve bebeklerimize giydiriyoruz."

Öz, kursta hafta içi her gün 25 kursiyere bez bebek yapımı konusunda 8 saat ders verildiğini ve bu kursiyerlerin yaşlarının ise 18 ila 45 yaşlarında olduğunu sözlerine ekledi.

 


  ETİKETLER:

  Belediye

  ,

  Aile

  ,

  Proje

  ,

  Kapı

  ,

  ,

  ders