Görme engelli, org çalarak geçimini sağlıyor

Görme engelli, org çalarak geçimini sağlıyor
Görme engelli, org çalarak geçimini sağlıyor
- Kütahya'da doğuştan görme engelli Deniz Elitok, cadde ve sokaklarda org çalıp şarkı söyleyerek ekmek parası kazanıyor - Elitok: "Biz kimseden para istemiyoruz. Bu iş dilenciliğe girmez zaten. Ben bunu anlatmaya çalışıyorum"

KÜTAHYA (AA) - RAMAZAN DOĞAN - Kütahya'da, doğuştan görme engelli 31 yaşındaki Deniz Elitok, liseden mezun olduktan sonra  bulamayınca, kentin işlek cadde ve sokaklarında org çalıp şarkı söyleyerek geçimini sağlıyor.

Elitok, AA muhabirine yaptığı açıklamada, lise mezunu olduğunu ancak engelinden dolayı iş bulamadığı için müzisyenlik yaptığını söyledi.

Org çalarak geçimini sağladığını dile getiren Elitok, "İl merkezine 97 kilometre uzaklıktaki Emet ilçesinden haftanın belirli günlerinde kent merkezine gelerek Cumhuriyet Caddesi üzerinde org çalarak şarkı söylüyorum" dedi.

 Vatandaşların da bu durumdan memnuniyet duyduğunu anlatan Elitok, " Müzik dinletisi karşılığında kazandığım parayla birtakım ihtiyaçlarımı karşılıyorum. Doğuştan görme engelliyim. Müzisyenlik yaparak geçiniyorum. Üç kardeşiz, ikimiz görme engelliyiz birimiz ise sağlam" diye konuştu.

Elitok, yaptığı işin dilencilik olmadığını, engeline rağmen çalışarak para kazandığını belirtti. Kimseye zorla "para ver" demediklerini ifade eden Elitok, şunları söyledi:

"Bazı Avrupa ülkelerinde ve büyük şehirlerde müzisyenler işlek caddeler de müziğini icra ediyor. Bazı vatandaşlar bu konuda duyarsız kalıyor. Sanatsal sosyete işi dilenciliğe getiriyor. Aslında öyle bir şey yok çünkü Avrupa'nın birçok kentinde Berlin'de, Paris'te, Roma'da müzisyenler, metro ve işlek meydanlarda bu işi yapıyor. Görün yani, biz kimseden para istemiyoruz. Bu iş dilenciliğe girmez zaten. Ben bunu anlatmaya çalışıyorum."


  ETİKETLER:

  Ramazan

  ,

  Roma

  ,

  Müzik

  ,

  Metro

  ,

  Avrupa

  ,

  Para

  ,

  ,

  kent

  ,

  engelli

  ,

  Cadde