İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün gıda denetimleri

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün gıda denetimleri
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün gıda denetimleri
KÜTAHYA (AA) - Kütahya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Muhammet Ender Gümüş, ramazan ayı dolayısıyla gıda üretim, satış ve toplu tüketim...

KÜTAHYA (AA) - Kütahya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Muhammet Ender Gümüş, ramazan ayı dolayısıyla gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerlerine yönelik denetimlerin artırıldığını söyledi.

Gümüş, düzenlediği basın toplantısında, vatandaşların daha sağlıklı ve hijyenik koşullarda üretilmiş gıdaları tüketmelerini sağlamak amacıyla denetim çalışmalarına hız verildiğini belirtti.

Denetimleri 53 kişilik uzman ekiple yaptıklarını ifade eden Gümüş, şöyle konuştu:

"En iyi denetim elemanı olan tüketicilerimizin alışveriş yaparken satın alacakları gıdaların etiket bilgileri, son kullanım tarihi ve ambalajını kontrol ederek seçici davranmaları gerekmektedir. Tüketiciler herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmaları halinde 174 Alo Gıda Hattı'na durumu bildirmelidir. 2015 yılının ilk beş ayında il müdürlüğümüzde görevli gıda kontrol ekiplerince Kütahya il genelinde 589 adet gıda üretim, 869 adet gıda satış ve 962 adet gıda toplu tüketim işletmesi denetlenmiştir. Yine 162 adet fırın, 198 adet şekerleme ve unlu mamuller üretimi ile 64 adet şuruplu tatlılar ve pastacılık ürünleri üreten işletmeler olmak üzere toplam 2 bin 520 adet denetim gerçekleşmiştir. Yapılan bu denetimler sonucunda 52 işyerine 199 bin 627 lira ceza  uygulanmıştır."