İstanbul'un fethinin 562. yıl dönümü

İstanbul'un fethinin 562. yıl dönümü
İstanbul'un fethinin 562. yıl dönümü
KÜTAHYA (AA) - AK Parti Merkez İlçe Başkanı Cevdet Korkmaz, İstanbul'un fethinin 562'nci yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.Korkmaz...

KÜTAHYA (AA) - AK Parti Merkez İlçe Başkanı Cevdet Korkmaz,  İstanbul 'un fethinin 562'nci yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Korkmaz mesajında, tarihteki bazı zamanların ve olayların hayati öneme sahip olduğunu bildirdi.

Bu olayların, tarihte dönüm noktasını teşkil ettiklerini belirten Korkmaz, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"İstanbul'un fethi de bu olaylardan birisi ve önemlilerindendir. Bir çağın açılıp bir çağın kapandığı, kadim bir merkez olan İstanbul fetihle beraber asırlar boyunca insanlık tarihiyle birlikte elde ettiği birikimi, farklı medeniyetlerle elde ettiği birikimlerle harmanlayarak, bugün de kültür, sanat, ticaret merkezi hüviyetini devam ettirmektedir. Kıtaları birleştiren İstanbul, aynı zamanda doğu ile batının farklı kültür ve medeniyetlerini de birleştirmiştir. İstanbul'un fethi sadece bir coğrafyanın fethi değil, uygulamaya koyduğu İslami ve insani boyutuyla da hem adaleti tesis etmiş, hem de hoşgörüsüyle dünyaya örneklik teşkil etmiştir. İstanbul ecdadın bize bir emanetidir. Bu emanet ilelebet korunacaktır. Sevgili Peygamberimizin müjdesine nail olan ecdadımızı, İstanbul'u fetheden Fatih Sultan Mehmet Han'ı ve Ordusunu rahmet ve minnetle anıyor, fetih ruhunun tüm ülkemizi kuşatmasını diliyorum."