"İsviçre çakısı" gibi traktör

"İsviçre çakısı" gibi traktör
"İsviçre çakısı" gibi traktör
- Domaniç ilçesinde marangozluk ve çiftçilik yapan Yılmaz, 2 bin liraya aldığı 1974 model hurda traktörü, "çok işlevli" tarım aracına dönüştürdü - Yılmaz, hurda malzemeler kullanarak geliştirdiği ve "robotör" adını verdiği tarım aracıyla bıçak bileyebiliyor, odun kesebiliyor, kar kürüyebiliyor

KÜTAHYA (AA) - SERDAR YİĞİT - Kütahya'nın Domaniç ilçesinde marangozluk ve çiftçilik yapan Selamettin Yılmaz, 2 bin liraya satın aldığı hurda traktörü, kendi imkanlarıyla geliştirerek, "çok işlevli" bir araç haline getirdi.

Marangozlukla da ilgilenen Yılmaz, kendisine ait tarla ve bahçede kullanmak üzere 4 yıl önce 1974 model bir traktör aldı.

Hurda halindeki traktörü kendi imkanlarıyla toparlayan ve çalışır hale getiren Yılmaz, ihtiyaç üzerine ilk olarak aracını yonca biçme makinesi haline getirdi. Yılmaz, 5 aylık çalışmanın ardından traktörüne bazı sistemler ekledi.

Yılmaz, AA muhabirine, traktörünü geliştirirken hurda makine ve ekipmanlar kullandığını söyledi.

Kendisine ait tarlalara yonca ektiğini ve bunu tarım makineleriyle biçmekte zorlandığını anlatan Yılmaz, "Yonca biçme makinesiyle tarlaya sığamıyordum. Bu makineler, her yere girmiyor ve yoncayı da eziyordu. Yaşadığım bu sıkıntıya çözüm aramaya başladım. Kendim tasarlayarak, ilk olarak traktöre ilave bir biçme makinesi yaptım" dedi.

Yılmaz, daha sonra traktörüne ilave özellikler eklediğini ifade ederek, "Traktörü, ot biçme, toplama serme, tırmıklama, su pompası, testere, bileyici,  kar küreme, kar püskürtme gibi farklı işlerde kullanılabilen bir tarım aracına dönüştürdüm , Şimdi çok rahatlıkla tarlamda hasat yapabiliyorum. Tarım işlerinin yanı sıra bu traktörle bıçaklarımı bileyebiliyorum, dağda odun kesebiliyorum, kışın kar kürüyebiliyorum, tarlamı sulamak için su pompası olarak kullanabiliyorum. Ayrıca bulunduğumuz yerde elektrik yoksa jeneratör bağlayıp elektrik de üretebiliyorum" diye konuştu.

-Patent başvurusunda da bulundu

Yakıt sarfiyatı düşük olan traktörüne "robotör" adını verdiğini ve bununla ilgili patent başvurusunda bulunduğunu dile getiren Yılmaz, aracını geliştirmek için çalışmalarına devam ettiğini belirtti.

Çiftçi Gani Önder de kendi tarlasında yonca biçerken Selamettin Yılmaz'ı gördüğünü anlatarak, Yılmaz'dan kendi tarlasına ektiği yoncayı biçmesini istediğini söyledi. Önder, 10 dönüm tarlasının bulunduğunu belirterek, "Benim biçtiğim yonca ile Selamettin'in hasat ettiği yonca arasında çok fark olduğunu gördüm. Ayrıca dağıtıcısı da var, ben 4 günde kurutup balya basacağım. Bu makineyle dağıtılan da bir günde kuruyacak. Biçiminde çok fark var. Çok güzel makine yapmış" dedi.


  ETİKETLER:

  Tarım

  ,

  elektrik

  ,

  yakıt

  ,

  kar