Kitabı sevdirmek için okulda ''sokak'' kurdular

Kitabı sevdirmek için okulda ''sokak'' kurdular
Kitabı sevdirmek için okulda ''sokak'' kurdular
- Kütahya'da bir meslek lisesindeki öğrenciler, ders dışındaki vakitlerini, idarecilerin okul koridorunda kurduğu ''edebiyat sokağı''nda kitap okuyarak, çay içip eserlere ilişkin sohbet ederek geçiriyor - Edebiyat öğretmeni Soy: - ''Koridorlarımıza banklar, duvarlarına sokak lambaları yerleştirdik. Çiçeklerle süsledik, doğa görüntüsü versin diye duvar kağıtlarıyla kapladık'' - Öğrenci Kaya: - ''Öğretmenlerimiz projeyi anlattığında çok heyecanlandık. 'Edebiyat sokağı'nda güzel vakit geçiriyoruz''

KÜTAHYA (AA) - HADİ ŞENGÜL - Kütahya'daki meslek lisesinin bir katına öğrencilere kitabı sevdirmek amacıyla bank, sokak manzaralı duvar kağıdı, çiçek ve kitaplık yerleştirilerek, ''edebiyat sokağı'' oluşturuldu.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, kent merkezi dışındaki Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yöneticileri, öğrencilerin kitaba ilgi göstermemesi üzerine proje hazırladı.

Öğrencilerin okulda ders dışında da vakit geçirmesini isteyen idareciler,  binanın bir katını ''edebiyat sokağı'' şeklinde düzenledi.

Artık öğrenciler, derslerinden kalan zamanlarını, banklara oturup kitap okuyarak, edebiyata ilişkin sohbet ederek geçiriyor.

Okul Müdürü Nur Öziltürk, meslek lisesi öğrencilerinin, akademik başarıdan daha çok yetenekleriyle ön plana çıktığını söyledi.

Öğrencilerin edebiyata ilgilerini artırmak amacıyla bu düzenlemeyi yaptıklarını belirten Öziltürk, ''Başta basit düşünmüştük ama proje gitgide farklı düşüncelerle gelişerek bugünkü halini aldı'' dedi.

- İlham kaynağı ''#şiirsokakta''

Projenin danışmanlarından edebiyat öğretmeni Gülseren Soy da ''Edebiyat bir ahlak ve terbiye nizamıdır'' ilkesinden yola çıktıklarını dile getirdi. 

Sosyal medyada yaygınlaşan ''#şiirsokakta'' fikrinden ilham aldıklarını anlatan Soy, ''Özellikle 9. sınıfların bulunduğu koridoru, sokak havasına büründürmeye çalıştık. Koridorlarımıza banklar, duvarlarına sokak lambaları yerleştirdik. Çiçeklerle süsledik, doğa görüntüsü versin diye duvar kağıtlarıyla kapladık'' bilgisini verdi.

Soy, sokağın konseptini dönem dönem değiştireceklerini belirtti. İlk temanın ''aşk'' olduğunu aktaran Soy, şunları kaydetti:

''Aşk konulu romanlarımızdan alıntılar yaptık, en güzel aşk şiirlerini astık. Duvarlarımıza kitap rafları yerleştirdik. Öğrenciler bir yandan sokak havasını yaşarken bir yandan da kitap okuyabiliyor. Koridorumuzun havası değiştiği gibi öğrencilerimizin de kitaba ve okula bakış açısı çok değişti. Artık boş vakitlerinde banklarda oturan öğrencilerimiz, kitap okumanın zevkini yaşıyor.''

- Banklarda çay, kahve içebiliyorlar

Öğrencilerden Nazlıcan Kaya ise öğretmenleri projeyi anlattığında çok heyecanlandıklarını ifade etti.

''Edebiyat sokağı''nda güzel vakit geçirdiklerini dile getiren Kaya, şöyle konuştu:

''Burada çay, kahve içebiliyoruz, kitabımızı okuyabiliyoruz, banklarda sohbet edebiliyoruz. Hocalarımız bu katta nöbet tutabilmek için fırsat kolluyor. Diğer katlardaki arkadaşlarımız da buna benzer şeyler yapmaya çalışıyor. Aslında bu, okulumuzun diğer katları için değil diğer okullar için de örnek oldu.''


  ETİKETLER:

  Anadolu

  ,

  kitap

  ,

  aşk

  ,

  Sohbet

  ,

  Edebiyat

  ,

  Çiçek

  ,

  Kahve

  ,

  Çay

  ,

  Ahlak

  ,

  Fırsat

  ,

  Proje

  ,

  Okul

  ,

  doğa

  ,

  sosyal

  ,

  kent

  ,

  ders