KOAH hastasının "elektrik kesintisi" korkusu

KOAH hastasının "elektrik kesintisi" korkusu
KOAH hastasının "elektrik kesintisi" korkusu
- Yakalandığı KOAH nedeniyle sıkıntılı günler geçiren Tosun, yaşadığı beldede sık sık elektriğin kesilmesi nedeniyle oksijen tüpünden gereken temiz havayı alamıyor - Tosun: "Buradaki sorun, hem sık sık elektrik kesintisi yaşanması hem de elektrik olunca voltajın zayıf gelmesi. Voltaj yetersizliğinden makinelerimi çalıştıramıyorum" - "Kimi zaman saatler süren elektrik kesintileri nedeniyle ölümle burun buruna geliyorum. Bu olumsuz durumun başka sağlık sorunlarını da beraberinde getirebileceği söyleniyor, tedirgin oluyorum"

KÜTAHYA (AA) - ZEKERİYA TÜRKEL - Simav ilçesi Güney beldesinde, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) nedeniyle oksijen tüpüne bağlı yaşamak zorunda olan Kadir Tosun, elektrik kesintileri nedeniyle günde 18 saatlik temiz havayı alamayınca sık sık ölüm tehlikesi geçirdiğini savundu.

Tosun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her gün oksijen tüpünden 18 saat temiz hava alması gerektiğini söyledi.

Doktorunun tavsiyesinin bu yönde olduğunu belirten Tosun, şöyle devam etti:

"Buradaki sorun, hem sık sık elektrik kesintisi yaşanması hem de elektrik olunca voltajın zayıf gelmesi. Voltaj yetersizliğinden makinelerimi çalıştıramıyorum. Evimizdeki hiçbir aleti çalıştıramıyorum. 3 küçük çocuğumuz da var. Kimi zaman saatler süren elektrik kesintileri nedeniyle ölümle burun buruna geliyorum. Bu olumsuz durumun başka sağlık sorunlarını da beraberinde getirebileceği söyleniyor, tedirgin oluyorum. Elektrik kesintisinde cihaz durunca solunum yetmezliğinden boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyorum. Bu sorunun bir an evvel çözülmesini istiyorum."

- Eşinin yanından ayrılamıyor

Kadir Tosun'un eşi Güler Tosun da elektrik kesintisi olacağı korkusuyla onun yanından asla ayrılamadığını dile getirdi.

Her hafta hastaneye gittiklerini anlatan Tosun, "Acil Servise gide gele usanıyoruz. 5-10 gün yatırıyorlar, 'Evinizde makineniz ve tüpünüz var' deyip gönderiyorlar. Geliyoruz, evde elektrik sık sık kesiliyor. Elektriğimiz olmadığından çamaşır yıkayamıyoruz, buzdolabımız çalışmıyor, çocuklarımıza televizyon açamıyoruz" diye konuştu.

- "Kadir Ağabey'i kaybettikten sonra mı gelip bakacaklar?"

Güney Belediye Başkanı Halil İbrahim İlhan ise beldedeki elektrik kesintilerinin özellikle Cuma Mahallesi'nde yaşandığını anlattı.

Elektrik dağıtım şirketinin yetkilileriyle görüştüğünü aktaran İlhan, şunları kaydetti:

"Simav'a muhtarlarımızla defalarca gittik, müracaatlarımız var. Kadir Ağabeyimizin sorunu bana iletildi. Tekrar firma müdürüyle görüştüm. Geleceğiz, bakacağız diyorlar ama daha hala gelip bakacaklar. Kadir Ağabey'i kaybettikten sonra mı gelip bakacaklar? Belde halkımız tarım ve hayvancılıkla geçiniyor. Mahalleye çıkıp ev ev gezelim, herkes elektrikten şikayetçidir. Yetkililere gidiyoruz, sonuç kocaman bir sıfır. Kadir Ağabeyimizin durumu belli. Üzülmeyelim, insanlarımızı üzmeyelim, gelsinler onarımını, bakımını yapsınlar, bizi bu dertten kurtarsınlar. Akşam vakti beldemizin söz konusu mahallesine gelin, eski Türk filmlerindeki gibi elektrikler yarım, kimi yerde hiç yok. Bir an önce el atılsın, kim ne yapacaksa yapsın."