Köy mezarlığının 45 yıllık gönüllü hizmetkarı

Köy mezarlığının 45 yıllık gönüllü hizmetkarı
Köy mezarlığının 45 yıllık gönüllü hizmetkarı
- Kütahya'nın Domaniç ilçesine bağlı Durabey köyünde yaşayan 84 yaşındaki Mehmet Yardımcı, köyünün mezarlığını 45 yıldır gönüllü olarak temizliyor - Yardımcı: "Tek bir arzum var; o da ben öldükten sonra köyümden insanlarımızın, buralara diktiğim fidanlara bakmasıdır"

KÜTAHYA (AA) - SERDAR YİĞİT - Kütahya'nın Domaniç ilçesine bağlı Durabey köyünde yaşayan 84 yaşındaki Mehmet Yardımcı, 45 yıldır her gün sabah namazından sonra köy mezarlığına gelip gönüllü olarak çevre temizliği yapıyor.

Yardımcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Durabey köyünde doğup büyüdüğünü belirterek, "45 yıldır köyün Erenler Mezarlığı'nın bütün temizliğini yapıyorum. Her yere gidiyorum, geziyorum. Gittiğim yerlerde mezarlıklara bakıyorum ve çok güzel mezarlıklar görüyorum. Bizim mezarlığın da öyle olmasını istiyorum" diye konuştu.

Yardımcı, 45 yıldır köyün mezarlığını temizlediğini ve artık gücünün yetmediğini ifade etti. Artık köylülerin de kendisine yardımcı olduğunu aktaran Yardımcı, şunları söyledi:

"Tek bir arzum var; o da ben öldükten sonra köyümden insanlarımızın, buralara diktiğim fidanlara bakmasıdır.  Son zamanlarımı yaşıyorum, bunlara şükür. Erenler Kabristanı, ismini burada yatan evliyalardan alıyor. Mezarlığın girişine de bir tabela yaptırdım."

Köy sakinlerinden Sedat Efe de Mehmet Yardımcı'nın gününü mezarlıkta geçirdiğini dile getirdi.

Yardımcı'nın sabah namazından sonra mezarlığa gittiğini anlatan Efe, "Öğlen yemeğini yer ve tekrar mezarlığa döner. Mehmet amcanın tek düşündüğü, kendisi öldükten sonra mezarlığa kimlerin bakacağı konusu" dedi.


  ETİKETLER:

  çevre

  ,

  Sabah

  ,

  Köy