Koyun güderken sevdiği doğayı tuvale aktarıyor

Koyun güderken sevdiği doğayı tuvale aktarıyor
Koyun güderken sevdiği doğayı tuvale aktarıyor
- Büyükbaş hayvancılıkla geçimini sağlayan Kırkıl, çocukluğunda koyun güderken merak edip yapmaya başladığı resimlerinde genellikle doğa temasını işliyor - Kırkıl, eserlerini son 20 yılda katıldığı karma ve kişisel sergilerde sanatseverlerin beğenisine sundu

KÜTAHYA (AA) - Kütahya'da, büyükbaş hayvancılıkla uğraşan 56 yaşındaki Halil Kırkıl, yaklaşık 20 yılda yaptığı doğa unsurlarını içeren resimlerle 4 kişisel sergi açtı ve birçok karma sergiye katıldı.

Güveççi Mahallesi'nde yaşayan Kırkıl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukluğunda dağlarda koyun otlatırken doğaya ilgi duymaya başladığını söyledi.

Geçen şubat ayında vefat eden ressam Hüseyin Yüce'yi hayranlıkla izleyerek resim yapmaya başladığını belirten Kırkıl, "Evimin bir köşesinde doğa resimleri yapıyorum. Güveççi Mahallesi'nde hayvancılıkla uğraşıyorum. Naif ressam Hüseyin Yüce'yi seyrederken 'Ben de yapabilir miyim?' diye düşündüm. O merakla başladığım resim sanatını sürdürüyorum. 20 yıldır bu işe ağırlık verdim" diye konuştu.

Kırkıl, doğayla iç içe yaşadığı için resimlerinde genellikle bu temayı işlediğini dile getirdi.

Boş zamanlarını resim yaparak değerlendirdiğini anlatan Kırkıl, şunları kaydetti:

"Resimlerim yurt genelinde açılan birçok karma sergide sergilendi. Aynı zamanda Kütahya Kültür ve Sanat Derneği (KÜSAD) üyesiyim. Yine KÜSAD Sanat Galerisi'nde 4 kez kişisel sergi açtım. Resim yapmak için özel bir eğitim almadım, sadece Hüseyin Yüce'yi seyrettim. Mahallemizin halkı, resim yapmamı önceleri yadırgıyordu ancak sonraları çalışmalarımı görenler şaşırıyordu. Bu konuda en büyük destekçim ailem. Ailemin desteği olmadan olmazdı. Resim yaparken kendimi çok huzurlu hissediyorum. Resim yapmak beni dinlendiriyor."


  ETİKETLER:

  sanat

  ,

  Resim

  ,

  sergi

  ,

  doğa

  ,

  eğitim

  ,

  kültür

  ,

  vefat