Kütahya-Eskişehir muharebeleri şehitleri için anıt

Kütahya-Eskişehir muharebeleri şehitleri için anıt
Kütahya-Eskişehir muharebeleri şehitleri için anıt
- Kütahay'da, Kurtuluş Savaşı'nda Kütahya-Eskişehir muharebelerinde şehit olanlar için anıt yaptırıldı - Vali Yılmaz: "Kurtuluş Savaşı'nın en önemli olaylarının cereyan ettiği yerlerden birisi Kütahya'dır"

KÜTAHYA (AA) - Kütahya'da, Kurtuluş Savaşı'nda şehit düşenler anısına yaptırılan "Oyuktepe Şehitleri Anıtı" törenle açıldı.

Merkeze bağlı Yeşilbayır köyünde, Yunan ordusuna karşı verilen mücadelede şehit düşenler için gerçekleştirilen tören, saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Kütahya Valisi Şerif Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, anıtın kış aylarında, zor şartlarda yapıldığını söyledi, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Yakın zamanda, 1922 yılında Tavşanlı ilçesine bağlı Derbent köyünde yakılarak şehit edilen 17 köylü için de anıt yaptırdıklarını hatırlatan Yılmaz, şöyle devam etti:

"Kurtuluş Savaşı'nın en önemli olaylarının cereyan ettiği yerlerden birisi Kütahya'dır. İşgallere karşı Müdafa-i Hukuk Cemiyeti ve Milli Alay'ın kurulması, Yunan işgaline karşı Kuva-yi Seyyare'nin merkezi olarak kullanılması, ilk düzenli orduya geçişteki sıkıntılar ve ardından Başkomutan Meydan Muharebesi ilimizde cereyan eden olayların bazılarıdır. Bölge, Kütahya-Eskişehir muharebelerindeki en yoğun çatışmaların yaşandığı yer olması nedeniyle de önemlidir. Bunu tarih kitaplarında ve derslerinde çok fazla görmedik belki ama Kütahya ve Eskişehir muharebeleri denildiği zaman , şairin de dediği gibi 'bastığın yerleri toprak diyerek geçme, tanı', şu anda üzerinde bulunduğumuz toprakların her karışında şehit kanı var." 

Yılmaz, bu bölgelerin kutsal toprak olduğunu, buralarda yere basarken, yürürken ve konuşurken edep içinde olunması gerektiğini ifade etti.

Ecdada yakışır şekilde saygı ve hürmetin gösterilmesi gerektiğinin altını çizen Yılmaz, şunları kaydetti:

"Şu karşıda görünen tepelerin tamamında her gece bir olay cereyan etmiş. Her karış toprağında şehitlerimiz var. O nedenle bu bölgenin önemi çok daha öne çıkmaktadır. 14 Temmuz 1921 yılında şiddetli taarruza devam eden Yunanlılar, şu üzerinde bulunduğumuz tepeyi işgal ettiler. O gece Türk ordusu buradan geri çekilmek zorunda kaldı. İşte bugün burada anılarına açtığımız şehitliği, o tarihte burada kahramanca savaşan, bu vatan toprağının Türk yurdu ve Müslüman yurdu olarak kalması için mücadele eden aziz şehitlerimizin hatırası için gerçekleştirdik."

Konuşmanın ardından anıtın açılışını Vali Yılmaz ile Kütahya Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Celal Başoğlu, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu gerçekleştirdi.