Kütahya İHH'dan Suriye'deki Türkmenlere yardım

Kütahya İHH'dan Suriye'deki Türkmenlere yardım
Kütahya İHH'dan Suriye'deki Türkmenlere yardım
- İçerisinde un ve battaniye bulunan 8'inci yardım tırı bölgeye gönderildi

KÜTAHYA (AA) - Kütahya İHH İnsani Yardım Derneği, Suriye'deki Türkmenlere ulaştırılmak üzere içerisinde un ve battaniye bulunan 8'inci yardım tırını bölgeye gönderdi.

Dernek Başkanı Mustafa Yenipazar, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Suriye'ye acil yardım" sloganıyla yaklaşık on ay önce yardım kampanyası başlattıklarını hatırlattı.

Kütahya'daki hayırseverlerin katkısıyla Suriye'deki savaş mağdurları için daha önce 7 tır yardım gönderdiklerini anımsatan Yenipazar, "Bugün de yardımseverlerimiz katkılarıyla 8'inci tırımızı bölgeye göndermek üzere yola çıkaracağız inşallah. Tırımız 520 çuval un ve 70 battaniyeden müteşekkil" diye konuştu. 

Yenipazar, Türkmenlere karşı başlatılan ateş ve zulmün arttığı bugünlerde, yaklaşan kışla birlikte bölgede yaşam şartlarının çok ağırlaştığını vurgulayarak, şöyle devam etti: 

"Şu an Suriye'de yaşamak için mücadele eden kardeşlerimizin aklınıza gelebilecek her şeye ihtiyaçları var. Fakat öncelikle acil yardım kapsamında bize bildirilen acil ihtiyaç listesini de sizlerle paylaşalım istiyoruz. Bunlar, un, konserve, pirinç, bulgur, nohut, fasulye, mercimek, makarna, zeytinyağı, sıvı yağ, kışlık giyecek, ağrı kesici ve iltihap giderici ilaçlar, bit ilacı, süt ve bebek maması. Bunun dışında belki aklımıza gelmeyecek tırnak makası, dikiş iğnesi gibi hayatın içinde önemsiz gibi görünen ama yokluğunda büyük önem arz eden eşyalarda ihtiyaç kapsamında elbette. Biz aciliyet sıralamasına göre bu listeyi sizlerle paylaştık."

Kampanya kapsamında yardım toplama ve bölgeye iletme çalışmalarının devam ettiğini belirten Yenipazar, ayrıca Tavşanlı, Gediz ve Simav'da da yardımların toplandığını sözlerine ekledi.

AK Parti Kütahya Milletvekili Şükrü Nazlı da yardımda bulunan herkese teşekkür ettiğini söyledi.

Konuşmaların ardından yardım malzemesi yüklü tır, yapılan dua sonrasında Türkmenlere ulaştırılmak üzere yola çıktı.