Kütahya Valisi Yılmaz:

Kütahya Valisi Yılmaz:
Kütahya Valisi Yılmaz:
- "Dinimizi paravan olarak kullanıp, kendi emellerine ve hedeflerine araç olarak kullanmaya çalışanlar var. Bunu siyasette, ticarette kullananların yanı sıra uluslararası üstlendikleri görev gereği yapanlar var. Bunlara karşı dikkatli olmalıyız" - "Kur'an-ı Kerim'in gereklerini öğrenmek ve öğretmek Diyanet İşleri Başkanlığımızın görevidir. Onun için biz Kuran kursları, camiler yapıyoruz"

KÜTAHYA (AA) - Kütahya Valisi Şerif Yılmaz, "Dinimizi paravan olarak kullanıp, kendi emellerine ve hedeflerine araç olarak kullanmaya çalışanlar var. Bunu siyasette, ticarette kullananların yanı sıra uluslararası üstlendikleri görev gereği yapanlar var" dedi.

Radar Camisi Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile İl Müftülüğü tarafından yapılacak olan Radar Cami'sinin temel atma töreninde konuşan Yılmaz, caminin hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

Vatandaşların din özgürlüğü bağlamında, dini ibadetlerini yerine getirmesi için gerekli ortamı devlet olarak sağlamaya çalıştıklarını belirten Yılmaz, "Özellikle camilerimiz ve Kuran kurslarımızın işleyişi Diyanet İşleri Başkanlığımız koordinesi ve kontrolünde yürütülüyor. Bu millete gerçek İslam'ı anlatmak ve dinin gerçek manada yaşatılması için çalışıyoruz" dedi.

Yılmaz, din görevlilerinin görevlerinin sadece namaz kıldırmak olmadığını, esas görevlerinin 'doğru yolu göstermek' anlamına gelen irşad olduğunu dile getirdi.

Yılmaz, konuşmasında şunları söyledi: 

"İrşad görevini yerine getirirsek bizim gerçek manada İslam'ı öğrenmemiz, Kur'an-ı Kerim ve sünnette vaaz edilen hususları direkt kaynaklardan öğrenmemiz, gelecek nesillere aktarmamız mümkün. Bu sayede de dinin gerçek manada yaşamasını sağlayacak sizlersiniz. Din tüccarları zaman zaman çıkıp din adına konuşmalar yapıyor. Dinimizi paravan olarak kullanıp, kendi emellerine ve hedeflerine araç olarak kullanmaya çalışanlar var. Bunu siyasette, ticarette kullananların yanı sıra uluslararası üstlendikleri görev gereği yapanlar var. Bunlara karşı dikkatli olmalıyız. Kur'an-ı Kerim'in gereklerini öğrenmek ve öğretmek Diyanet İşleri Başkanlığımızın görevidir. Onun için biz Kuran kursları, camiler yapıyoruz. Bu camilerimizde, Kuran kurslarımızda din öğretiliyor, dinin dışında başka bir şey öğretilmiyor. Ancak güzel ahlaklı vatandaşlık bilincini sağlayacak olan kurumlarımız zaman zaman istismar ediliyor. Bugün Kütahya ilimizde bin 214 adet cami var. Bu camilerimiz Kabe'nin şubeleridir. Biz o gözle bakıyoruz. Buna bu ülkenin valisi olarak da, sade bir vatandaşı olarak da o gözle bakıyorum. Başkalarının vehmettiği görevler üzerine değil Kabe'deki duruşumuz, saygımız neyse aynı muhabbetle bakıyoruz. İnsanların kalpleri Allah'ın bulunduğu yerdir. İnsanlarımıza da öyle bakıyor, ayrım gözetmiyoruz."

Yılmaz, cami cemaatinin artması için çocukların camilerden uzaklaştırılmamasını isteyerek kentte yaz Kur'an kursları kapsamında 25 bin 913 çocuğun kurslara devam ettiğini, valilik olarak çocukların camilere devam etmeleri için spor malzemesi desteği verdiklerini anlattı.

- "Kaçak yurdun arsasında herkesin hakkı var"

Yılmaz, kaçak olduğu gerekçesiyle Kütahya Belediyesi tarafından mühürlenen Hisar Erkek Öğrenci yurdu arsasında tüm Kütahyalıların hakkının olduğunu da söyledi.

Kaçak yurt binası hakkında daha önce yapmış olduğu konuşmalarının çarpıtıldığını öne süren Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Ben cami yıkan değil, tam tersine yaptıran, yapılması için gerekli her türlü desteği veren biriyim. Bu ülkede cami ve Kuran kurslarının sayısının artmasını sağlamak için gece gündüz çalışan birisi olarak iftira atanları Allah'a havale ediyorum. Göreve geldiğimde hükümet konağında mescit açan biriyim. Bugün burada temeli atılan Radar Cami'sinin arsası hazineden devredildi, imar planında cami olarak ayrıldı. Biz yasal olarak bütün gereken işlemleri yerine getirmek amacıyla böyle bir caminin inşasına yardımcı olduk. Ancak şahsım ve makamım adına iftira kampanyası başlatılan Hisar Erkek Öğrenci yurdunun bulunduğu arsanın bir kısmı Akyazılı Orta ve Yüksek Eğitim Vakfı'na bir kısmı da Kütahya Belediyesi'ne aittir.  Belediyenin rızası olmadan, habersiz 36 yıldan beri kullandıkları o alanda Kütahya'da yaşayan tüm vatandaşlarımızın hakkı vardır. Hakkın üzerine inşa edilmiş bir bina var ortada, arkada dönen hesabı kimse bilmiyor."

Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu da cami ve ibadethane yapmanın ve yapılmasına vesile olmanın büyük önem taşıdığını, belediye olarak bu konularda her zaman destekçi olduklarını kaydetti.

Tören, dua edilmesinin ardından protokol mensuplarının temel atma butonlarına basmasıyla sona erdi.

Törene, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, İl Müftü vekili Veysel Kükrek, Cami Derneği Başkanı Yahya Başar ile vatandaşlar katıldı.