Kütahya'da, 6 bin gıda işletmesine kayıt belgesi verildi

Kütahya'da, 6 bin gıda işletmesine kayıt belgesi verildi
Kütahya'da, 6 bin gıda işletmesine kayıt belgesi verildi
KÜTAHYA (AA) - Kütahya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, "Güvenilir Gıda" denetimleri kapsamında 2014 yılı içerisinde 5 bin 425 işletmede denetim...

KÜTAHYA (AA) - Kütahya Gıda , Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, "Güvenilir Gıda" denetimleri kapsamında 2014 yılı içerisinde 5 bin 425 işletmede denetim yaptığı, 6 bin gıda işletmesine de kayıt belgesi verdiği bildirildi.  

İl Müdürü Muhammet Ender Gümüş, yaptığı yazılı açıklamada, gıda işletmelerinin kayıt altına alınması ve gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde görülen kayıtsızlığı gidermek için çalışmalarını sürdürdüklerine belirtti.

Yapılan çalışmayla işletme takip güçlüğü gibi sorunların ortadan kalktığını, gıda işi ile uğraşan işletmelerin denetimi konusunda izlenebilir bir sisteme kavuşulduğunu ifade eden Gümüş, şunları kaydetti:

"Söz konusu kayıt numarası ile gıda işletmelerinin dahil edildiği sistem sayesinde işletmeye yapılan denetimler, işletmeden alınan numuneler, numunelerin laboratuvara gönderilme şartları sisteme girilerek takip edilebilir hale geldi. Böylelikle kayıt işlemi ile gıda güvenliğinin sağlanmasında etkili bir izleme sistemi oluşturuldu. Bunun yanı sıra üreticideki bilinçsizliklerin nelere yol açtığını, her ortamda dile getiriyoruz. Ancak öncelikle tüketicilerin, alışveriş yapmış olduğu gerek ambalajlı gerekse ambalajsız ürünlerde dikkat etmesi gereken hususları iyi bilmesi gerekiyor. Tüketicinin mümkün olduğunca ambalajlı ürünleri tüketmesini tavsiye ediyoruz. Çünkü ambalajlı ürünlerde ambalajın üzerinde ürünlere dair bilgiler var. Üretici firmanın kim olduğu, nerede üretildiği, hangi şartlarda üretildiği, içerisinde neler olduğu, tavsiye edilen tüketim tarihi ile ilgili bilgiler yer alıyor."

Gümüş, denetimler sırasında krallara uymadıkları gerekçesiyle 90 işletmeye de toplam 542 bin 376 lira idari para cezası uygulandığını sözlerine ekledi.