Kütahya'da "Atçılık Okçuluk" etkinliği

Kütahya'da "Atçılık Okçuluk" etkinliği
Kütahya'da "Atçılık Okçuluk" etkinliği
KÜTAHYA (AA) - Dumlupınar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi tarafından "Atçılık Okçuluk" etkinliği düzenledi.Etkinlik, Sipah-ı Sivas Tarihi...

KÜTAHYA (AA) - Dumlupınar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi tarafından "Atçılık Okçuluk" etkinliği düzenledi.

Etkinlik, Sipah-ı Sivas Tarihi Canlandırma ekibinin, atlı ve yaya üyelerinin Atatürk Bulvarındaki kortej yürüyüşü ile başladı.  

Dumlupınar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Habibe Yelda Şener, düzenlenen etkinlik hakkında gazetecilere yaptığı açıklamada, etkinliliğin öncelikli amacının atçılık ve okçuluk kültürünü herkese sevdirmek olduğunu bildirdi.

Etkinliği oldukça önemsediklerini dile getiren Şener, şunları söyledi:

"Dumlupınar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi olarak binicilik ve yaya okçuluğu kursları düzenlemeye başladık. Eğitimler süresince özel eğitim almak zorunda kalan ve ata binmek için bir engeli olmayan öğrencilere yönelik ücretsiz eğitimler düzenlemek. Bu eğitimlerle onların hem ruhsal hem de fiziksel gelişimlerine katkı sağlamak. Bu sayede onları biraz daha topluma yaklaşmaları konusunda desteklemek istiyoruz." 

Etkinliğe katılan Cumhuriyet Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Araştırma Görevlisi Fatih Köse ise Dumlupınar Üniversitesinin daveti üzerine etkinliğe katıldıklarını, bu etkinliğe emeği geçen herkese teşekkür ettiğini ifade etti.

Geçmiş kültürü yeni nesle aktarmak adına tarihten kesitleri canlandırmaya çalıştıklarını belirten Köse, "Popüler kültürün her şeyi silip süpürdüğü bu dönemde tarihi gelenekleri yaşatmak, içinde örf, inanç ve değerler bulunan bu gibi aktiviteleri tertip etmeyi, tarihle ve gelenekle bir irtibat kurmak çok önemli. Kendimizi bu anlamda birer temsilci olarak kabul ediyoruz. Geçmişten günümüze değerlerimizin aktarılmasını sağladığımıza inanıyoruz. Bu şekilde de yaptığımız işten çok fazla haz alıyoruz" diye konuştu.

Etkinlik kapsamında, kentteki bir alış veriş merkezinin  sanat galerisinde grup üyelerinin etkiliklerde çekilen fotoğraflarının yer aldığı fotoğraf serginin açılışı yapıldı. Daha sonra ise "Atçılık Okçuluk" konulu panel düzenlendi.

Etkinliğin gösteri kısmının ise Ankara 'daki bombalı saldırı nedeniyle iptal edildiği bildirildi.