Kütahya'da bin 260 kişi meslek edinme fırsatı yakaladı

Kütahya'da bin 260 kişi meslek edinme fırsatı yakaladı
Kütahya'da bin 260 kişi meslek edinme fırsatı yakaladı
- Kütahya'da İŞKUR'un programı sayesinde yılın ilk yarısında bin 260 işsiz kişi yeni meslek edinme fırsatı yakaladı

KÜTAHYA (AA) -  Türkiye İş ve Çalışma Kurumu (İŞKUR) Kütahya İl Müdürü Feyzullah Eren Türkmen, Ocak-Temmuz döneminde bin 260 işsiz kişinin "İşbaşı Eğitim Programı"na katılarak yeni bir meslek edinme fırsatı yakaladığını bildirdi.

Türkmen, gazetecilere yaptığı açıklamada, kentte işsizliğin azaltılmasına yönelik olarak İşbaşı Eğitim Programlarının Kütahya'da yoğun bir şekilde sürdürüldüğünü söyledi.

Programın İŞKUR'a kayıtlı işsizlerin yine İŞKUR'a kayıtlı işyerlerinde sahip oldukları mesleki bilgilerini uygulama yaparak pekiştirmelerini, iş ve üretim süreçlerini bizzat görerek öğrenmelerini ve bir işi işbaşında öğrenme sürecini içerdiğini belirten Türkmen, "Programa katılan işsizlere devam ettikleri her fiili gün için 38,5 lira cep harçlığı ödeniyor. Azami 160 fiili gün uygulanan program sonunda işsizler, uygulama yapılan firmalarda taahhüt edilen oranda istihdam ediliyor" dedi.

Türkman, program sayesinde işsizlerin iş edinme fırsatı bulduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

"Katılımcı işsizler, program ile yeni bir meslek edinme, günlük 38,5 lira cep harçlığı kazanma, işyerinde istihdam edilme ve genel sağlık sigortası kapsamına girme fırsatlarını elde etmektedir. Ocak-temmuz döneminde bin 260 işsizimiz programa katılarak yeni bir meslek edinme fırsatı yakalamıştır. Özel sektör işyeri de program sayesinde maliyetsiz işgücü yetiştirme fırsatı, istihdam teşviklerinden yararlanma ve katılımcıya yapılan ilave ödemeleri vergi matrahından düşme fırsatını elde etmektedirler. Programa katılan işsizlere karşı işyerlerinin herhangi bir mali yükümlülüğü bulunmamakta. İşyerleri, program katılımcılarına yol, yemek, yakacak ya da giyecek yardımı olarak ilave mali ödeme yapabilme imkanına da sahiptir."

Türkmen, İş Kanunu'nun ilgili maddesinde belirtilen şartları taşıyan ve İŞKUR'a kayıtlı işverenler, dernekler, vakıflar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, meslek birlikleri, sendikalar, ticaret ve sanayi odaları, noterler gibi yerlerin de İşbaşı Eğitim Programı'ndan yararlanabildiklerini sözlerine ekledi.