Kütahya'da boş duvarlar kent tarihini yansıtan sanatsal figürlerle süsleniyor

Kütahya'da boş duvarlar kent tarihini yansıtan sanatsal figürlerle süsleniyor
Kütahya'da boş duvarlar kent tarihini yansıtan sanatsal figürlerle süsleniyor
KÜTAHYA (AA) - Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, kentte boş vaziyetteki duvar ve alanları sanatsal ve tarihi figürlerle süsleyeceklerini...

KÜTAHYA (AA) - Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, kentte boş vaziyetteki duvar ve alanları sanatsal ve tarihi figürlerle süsleyeceklerini bildirdi.

Osmanlı Caddesi üzerindeki duvara yapılan süsleme çalışmalarını inceleyip dekoratör İsmail Atıcı'dan çalışma hakkında bilgi alan Saraçoğlu burada gazetecilere yaptığı açıklamada, göreve geldiği günden itibaren kenti nakış nakış işlemeye başladıklarını söyledi.

Kütahya'nın bir kültür ve sanat şehri olduğuna işaret eden Saraçoğlu, şöyle konuştu:

"Kültür ve sanatımızı tüm hem Türkiye'mize hem de dünyaya gösterme adına çalışmalara başlamıştık. O çalışmaların bir kısmını sizlerle beraber tüm kamuoyuyla paylaşıyoruz. Kütahya hakikaten çinisinden, sanatından bütün diğer sanat dallarıyla beraber öne çıkan bir şehir. Tabi geçmiş dönemlerde yani Osmanlı coğrafyasını ele aldığımız zaman, kültür sanat şehirlerinin içinde yaklaşık 250 şehrin içinde 6'ıncı sırada bir şehirden bahsediyoruz. Ama geçmiş dönemlerde bu özelliği biraz daha geri planda kalmış. Bu özelliği biraz daha öne çıkarma konusunda sıkıntılar çekmişiz. Bu dönemde inşallah hem sanatçılarımızı hem de o sanat eserlerimizi ortaya çıkarmak, değerlerini ortaya koyma adına çalışmalara başladık. Kütahya'nın öne çıkan, işte burada vazosu var konakları var yani aklına gelebileceğin Kütahya'nın değerleri ne varsa bunları bu duvara yansıttık. Ve bu Kütahya'nın diğer böyle alanlarını da bu şekilde heykellerle değişik çalışmalarla inşallah bezeyeceğiz. Yani normal bir düz duvar görmekten ziyade buradaki hem esnafımız hem Kütahyalı hemşehrilerimiz Kütahya'da ne var ne yok bunları da görmüş olacak. Bunları öne çıkarmış olacağız."

Saraçoğlu, vatandaşların da, kentin farklı bölgelerindeki alanların süslemesi yönde tavsiyelerde bulunmaları halinde bu tavsiyeleri de dikkate alacaklarını sözlerine ekledi.