Kütahya'da caminin kapatıldığı iddiası

Kütahya'da caminin kapatıldığı iddiası
Kütahya'da caminin kapatıldığı iddiası
- AK Parti İl Başkanı Çetinbaş: - "Söz konusu yurt binası, yıllar önce yapılmış ve yüksek öğrenim öğrencilerine hizmet eden bir ticari öğrenim yurdudur"

KÜTAHYA (AA) - AK Parti Kütahya İl Başkanı Ali Çetinbaş, kentte bir caminin kapatıldığı iddiasına ilişkin, "Söz konusu yurt binası, yıllar önce yapılmış ve yüksek öğrenim öğrencilerine hizmet eden bir ticari öğrenim yurdudur" dedi.

Çetinbaş, parti binasında düzenlediği basın toplantısında, Vali Şerif Yılmaz'ın, "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" anlayışıyla manevi değerlere uygun olarak devletin çalışmalarını devam ettirdiğini söyledi.

Buna, Yılmaz'ın geçen Ramazan Bayramı'nda vatandaşlarla Ulu Camii bahçesinde toplu bayramlaşma törenine öncülük etmesini örnek gösteren Çetinbaş, şöyle konuştu:

"Keza merkezde değil, yaylalarımızda bile katkıları olmuştur. Uluköy yaylasına mescit yapılması konusunda Vali Şerif Yılmaz'ın büyük katkıları olmuştur. Ali Paşa Camisi restorasyona alındığında, İl Özel İdaresine ait bir yerin cami olarak kullanılması Vali emriyle gerçekleşmiştir. Vali Şerif Yılmaz, cami kapattıran değil, bilakis cami yaptıran bir validir. Şehitliklerde, şehitlerle alakalı ayetleri şehrin protokolü önünde okunmasını sağlayan ve bunu uygulayan yine Vali beydir.

Yurt binası, Kütahya Belediyesinin incelemeleri neticesinde, belediye arsasına tecavüzü ve yapı kullanım izni olmadığı tespit edilerek kapatılmıştır. İncelemeler sonucunda geçmişte oranın vakfiyesine göre orada bir şart olmuş, içeride mescit olarak kullanılan yer 1986 senesinde Müftülük tarafından bir imam tayin edilerek mescit olarak kullanılmış ancak kapatma konusu cami ile ilgili değildir. Cami olarak gösterilen yer, yurt binası altına 170 metrekare alanda devam etmektedir. Dolayısıyla bağımsız bir bölüm değildir. Söz konusu yurt binası, yıllar önce yapılmış ve yüksek öğrenim öğrencilerine hizmet eden bir ticari öğrenim yurdudur. Yurdun yapı tadil zaptı tutulmuştur. Bütün vatandaşlarımız ve ticari faaliyet gösteren kurumlara uygulandığı gibi, yönetmelikler çerçevesinde gerekli tadilat yapıldığında, söz konusu kurumun yine ticari faaliyetlerine devam etmesine demokratik hak ve özgürlükler açısından bir sakınca yoktur."

Çetinbaş, yıkılan eski emniyet müdürlüğü binasının arsasına da bir cami yapılması için taleplerinin olduğunu, bunun için de gerek Vali Yılmaz gerekse Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu'nun kendilerine destek verdiklerini sözlerine ekledi.

AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel ve Belediye Başkanı Saraçoğlu da birer konuşma yaparak, Yılmaz'a destek verdiklerini belirtti.

Toplantıya, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Cevdet Korkmaz, İl Kadın Kolları Başkanı Hatice Özgevrek ve Medya Tanıtım Başkanı Hayri Öz katıldı.