Kütahya'da er ve erbaş sayıları TÜİK'e bildirildi

Kütahya'da er ve erbaş sayıları TÜİK'e bildirildi
Kütahya'da er ve erbaş sayıları TÜİK'e bildirildi
KÜTAHYA (AA) - TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, kentin nüfusunun...

KÜTAHYA (AA) - TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, kentin nüfusunun artırılması yönündeki çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Kinay, yaptığı açıklamada, Kütahya'nın nüfusunun artırılması yönündeki girişimlerinin olumlu sonuç verdiğini belirtti.

Kentteki er ve erbaş nüfusunun, kent nüfusuna dahil edilmesi hususunda önemli bir aşamanın daha kaydedildiğini ifade eden Kinay, şunları kaydetti:

"Bilindiği gibi Kütahya ilk genel seçimlerde, artış olmaması durumunda 3 bin 785 eksik nüfusla bir milletvekili eksik çıkartacaktı. Başlattığımız çalışmalar, olumlu sonuç vermeye başladı. Genelkurmay Başkanlığına yazdığımız yazıyla Kütahya'daki askeri birliklerin er ve erbaş sayılarının, Türkiye İstatistik Kurumu'na (TÜİK) bildirilmesini talep etmiştik. Genelkurmay Başkanlığı, tarafımıza yaptığı cevaben yazılı bildirisinde, 'Kütahya'daki askeri nüfusun, TÜİK ve Milli Savunma Bakanlığı Asal Daire Başkanlığına bildirildi'ğini yazdı. Böylelikle daha önceki yıllarda yapılan sayısal hataların da önüne geçmiş oluyoruz."

Kentte, 2015 genel seçimlerinde milletvekili saysının 5'den, 4'e düşürülmesi gerekçesiyle nüfusun artması yönünde kurumlar arasında bir çalışma başlatılmıştı.