Kütahya'da, "Ergenlik Sorunları Konferansı"

Kütahya'da, "Ergenlik Sorunları Konferansı"
Kütahya'da, "Ergenlik Sorunları Konferansı"
KÜTAHYA (AA) - Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Birliği Genel Sekreterliği tarafından, "Ergenlik Sorunları Konferansı"...

KÜTAHYA (AA) - Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Birliği Genel Sekreterliği tarafından, "Ergenlik Sorunları Konferansı" düzenlendi.

Halk Eğitim Merkezi'nde gerçekleştirilen konferansta konuşan Dumlupınar Üniversitesi Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı  Dr. Veysi Çeri, psikiyatrik hastalıkların erken tanı ve tedavisinin bu hastalıklardan kaynaklanabilecek akademik ya da sosyal işlev kayıplarını azaltmadaki en önemli hamle olduğunu söyledi.

Oldukça basit tedavilerle iyileşebilecek bazı hastalıkların, çocuk psikiyatrisine başvurulmaması nedeniyle kronikleşebildiğini belirten Çeri, şunları kaydetti:

"Bu durum, çocuğun okul ve sosyal hayatında çeşitli zorlanmalarla karşı karşıya kalmasına neden olabilmektedir. Erişkinlik döneminde görülen bir çok hastalık ergenlik döneminde ilk belirtilerini göstermeye başladığından, bu dönemde çocukların duygu durumları ile sosyal etkileşimlerinde ya da okul başarılarındaki ani değişiklikler, ailelerin çocuk psikiyatrisine başvurmalarını gerektirmektedir. Daha küçük çocuklarda ise ciddi öğrenme güçlükleri, 5 yaşından sonra devam eden alt ıslatmaları, aşırı endişe ve kaygı durumları, anne babadan ayrılamama, aşırı hareketlilik ve odaklanamama sorunları, keyifsizlik, ilgisizlik, sıkıntılı olma hali, tikler, aşırı titizlik, temizlik, sosyal iletişim kısıtlılığı gibi belirtiler psikiyatrik hastalıklara bağlı olabilir. Söz konusu belirtiler çocuklarınızda var ise mutlaka çocuk ve ergen ruh sağlığı uzmanına başvurulmalıdır."


  ETİKETLER:

  Kamu

  ,

  Çocuk

  ,

  Okul

  ,

  iletişim

  ,

  ruh

  ,

  eğitim

  ,

  sosyal

  ,

  Karşı